Wykonawcy zbrodni
Heinz Guderian- człowiek, który zrealizował idee Wojny Błyskawicznej

Heinz Wilhem Guderian to człowiek, który wprowadził w życie niemiecką idee wojny błyskawicznej czyli Blitzkriegu, generał, inspektor wojsk pancernych i szef sztabu generalnego. Często jego trafne oceny sytuacji na frontach, nie były uznawane przez Hitlera.


Gestapo- tajna policja, fakty i mity

We wszystkich dyktaturach istnieją bądź istniały organy policyjne stworzone do ochrony dyktatorskiego systemu. Nie inaczej było w przypadku III Rzeszy i okrytego złą sławą- Gestapo. Wokół tej organizacji zrodziło się wiele czasem absurdalnych legend. Czas wyjaśnić co było prawdą a co mitem.


Karl Wolf – Sprytny Nazista

Dowódca SS i Policji we Włoszech, przedstawiciel Hitlera przy rządzie Mussoliniego w Republice Salo (część Włoch nie zajęta przez wojska Alianckie), człowiek odpowiedzialny za realizację planu uprowadzenia Papieża Piusa XII (akcja miała być odwetem za uwięzienie Benito Mussoliniego). Mowa o Karlu Wolfie przyjacielu Heinricha Himmlera.


Kobiety w służbie III Rzeszy

II Rzesza w swojej propagandzie gloryfikowała nie tylko niemieckiego chłopa. Od samego początku wywyższała również, niemiecką kobietę. Starała się przedstawić ją jako ideał matki niemieckiej, oddanej ojczyźnie, sprawom domowym. Wiele kobiet uległo czarowi Adolfa Hitlera i zapisało się do NSDAP, SS, i wielu innych organizacji powiązanych z nazizmem. Niekiedy ich sadyzm i fanatyzm przewyższał to co wyprawiali ich ,,koledzy po fachu” w obozach zagłady.


Ochroniarze Adolfa Hitlera

Dyktatorzy nie mogą się obejść bez ochrony osobistej. Zapewnia im ona bezpieczeństwo przed potencjalnym zagrożeniem, tworzy wizje człowieka niedostępnego. W przypadku Adolfa Hitlera, było podobnie. Ochrona Hitlera miała przed sobą niełatwe zadanie, bowiem Adolf Hitler od samego początku lubił ryzyko.


Wilhelm Canaris- dyskusje bez końca

Wilhelm Canaris szef Abwehry niemieckiego wywiadu wojskowego, to człowiek pełen tajemnic i sprzeczności. Nie wiele wiadomo o pochodzeniu jego rodziny. Najprawdopodobniej urodził się w Aplerbeck dzielnicy Dortmundu w roku 1887. Od 1905 roku służył w Kaiserliche Marine (niem. Cesarska Marynarka Wojenna).


Ernst Kaltenbrunner- Wcielenie zła

O Ernstcie Kaltenbrunnerze nie można powiedzieć żadnego dobrego słowa. Następca Reicharda Heidricha na stanowisku szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy RSHA nawet wśród niektórych nazistów potrafił wzbudzać odrazę. Namiętny palacz i alkoholik ze skłonnościami do wyjątkowego sadyzmu. "Cham i prostak" jak go określił sam szef SS Himmler.


Albert Speer

Architekt Hitlera, który został wyznaczony na stanowisko ministra uzbrojenia w rządzie Adolfa Hitlera. Człowiek, który opracowywał najważniejsze nazistowskie projekty budowlane. Miały one sławić poczynania nazistowskiego reżimu, człowiek który tchnął nową moc w przemysł niemiecki. Mowa oczywiście o Albercie Speerze.


Bestie w ludzkiej skórze, czyli dowódcy tłumiący Powstanie Warszawskie

W tym roku przypada 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Warto więc przyjrzeć się tym którzy tłumili powstanie. Byli to często ludzie pozbawieni ,,kręgosłupa moralnego”, gotowi spełniać najokrutniejsze rozkazy swoich przełożonych. Oto przykłady ludzi których można nazwać bez żadnych skrupułów bestiami w ''ludzkiej skórze''.


Josef Goebbels - mistrz propagandy

Propaganda stanowi istotny element wszystkich dyktatów. W III Rzeszy mistrzem jeśli chodzi o propagandę, stał się niewielki kulejący człowiek Josef Goebbels. To on doprowadził propagandę III Rzeszy na wyżyny.


Theodor Morell- lekarz szarlatan

Wszyscy dyktatorzy potrzebowali i potrzebują służb medycznych, aby dbać o swoje zdrowie i ukazywać narodowi swoją siłę i potęgę fizyczną. Tak samo było w przypadku Adolfa Hitlera. Jego głównym lekarzem został Theodor Morel. W miarę upływu czasu, Morel stawał się człowiekiem, który wykonywał zabiegi ratujące zdrowie Hitlera, badał go, przepisywał narkotyki w celu zmniejszenia bólu. Najprawdopodobniej również, na jego polecenie Hitlerowi podawano wolno działającą truciznę.


Reinchard Heydrich-"Mózg Himmlera"

"Mózg Himmlera nazywa się Heidrich"-te słowa wypowiedziane na temat Reincharda Heidircha jak najbardziej pasują do tej osoby. Szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy RSHA, SS- Obergruppenfűhrer, zastępca Protektora Czech i Moraw, Honorowy Major Luftwaffe. To tylko niektóre z jego licznych tytułów.


Heinrich Himmler człowiek owładnięty manią władzy i okultyzmu

Urodził się u progu XX wieku w Bawarii. Był zbyt młody by wziąć udział w I wojnie światowej. Nie zdążył więc wziąć udziału w żadnej z wielkich bitew. Zaważyło to na późniejszej jego żądzy krwi i chęci posyłania milionów na śmierć. Po I wojnie światowej, jak wielu innych młodych ludzi musiał szukać swojego miejsca w życiu. Pierwszym przystankiem na tej drodze było rolnictwo. W latach 20- tych zajął się hodowlą genetycznie modyfikowanych kur. Później już w III Rzeszy doprowadził swoje teorie genetyczne do rozkwitu.


Anioł śmierci

W czasach II wojny światowej owianych sławą było wielu przywódców, naukowców i polityków. Przez jednych obywateli byli podziwiani i ubóstwiani, będąc wzorem do naśladowana, bądź wybawieniem. Dla innych zaś, byli swoistym przekleństwem i postrachem-wcieleniem najgorszego demona. Wielu z nich posiadało swoją historię jawną i ukrytą. Do dziś wiele historii tych osób pozostało nie wyjaśnionych. Ludzie ci zniknęli lub zakończyli życie w niejasnych dotąd okolicznościach. Po dziś dzień, są obiektem zainteresowań historyków, badaczy biografii i miłośników teorii spiskowych.


Hermann Göring- człowiek o wielu obliczach

Człowiek który przystąpił do ruchu nazistowskiego nie z powodu ideologii. Takie rzeczy jak ideologia jak sam mówił nie interesowały go zupełnie. Walka to była jego ideologia. Gdy skończyła się wojna Göring staje się asem myśliwskim z 22 zwycięstwami powietrznymi oraz człowiekiem poszukiwanym przez Ligę Narodów. Znalazł pracę w Szwecji gdzie po raz pierwszy zetknął się z Runami oraz poznał swoją przyszłą żonę. Carin von Katzow była arystokratką, posiadającą wiele znajomości w najwyższych salonach szwedzkiej arystokracji.


Walter Schellenberg- człowiek, który potrafił omotać Himmlera

Walter Schellenberg stał na czele wywiadu SS i SD (Siechercheistdienst). Urodzony w roku 1910 roku. Z nazistami związał się już od początku lat 30- tych. Powierzono mu stanowisko szefa wywiadu SS, SD. Schellenberg okazał się człowiekiem, który stawiał na swoją karierę i był gotów na wiele aby osiągnąć swój cel. Tym celem był urząd kanclerza IV Rzeszy jaka miała się narodzić gdy zniknie Hitler. Schellenberg potrafił dać się we znaki aliantom porywając chociażby dwóch brytyjskich agentów w Holenderskim mieście Wenlo w listopadzie 1939 roku.


Eksperymenty medyczne na ludziach

W obozach koncentracyjnych w III Rzeszy jak również poza nimi naukowcy i pseudonaukowcy niemieccy stosowali różnego rodzaju badania na ludziach. Miały one na celu badanie osadzonych pod kątem ich przydatności rasowej, eliminacji chorób, badania wytrzymałości człowieka. Chciałbym poprzez ten artykuł przedstawić postacie ludzi, których dosięgnęła bądź nie, sprawiedliwość.


Hermann Fegelein

SS Gruppenfűhrer, oficer dywizji SS Florian Gejer, karierowicz, łapownik, człowiek opętany manią bogacenia się. To tylko niektóre tytuły jakimi określano Hermana Fegeleina. Człowieka, który stał się ofiarą własnej głupoty jak również chęci przeżycia. Urodził się w Ansbach w roku 1906. Pod koniec lat 20- tych stał się zapalonym jeźdźcem konnym. Jego kariera w NSDAP oraz w SS rozpoczęła się na początku lat 30- tych XX wieku. Na potrzeby SS założył w Monachium szkołę kawalerii, której został komendantem.


Albert Forster

Tytułował się Namiestnikiem Hitlera na Pomorzu oraz najwierniejszym z wiernych Hitlera w tym regionie. Jego wrogowie określali go jako bezwzględnego i cynicznego, typowego wiernego psa Hitlera. Dla mieszkańców Pomorza i Kujaw, przekształconych w Prowincję Rzeszy Gdańsk- Prusy Zachodnie pozostanie na zawsze osobą , która utopiła region we krwi. Z pochodzenia Bawarczyk, do NSDAP przystąpił w chwili gdy partia ta postanowiła przejąć władzę w Monachium a następnie w Niemczech w roku 1923.


Otto Skorzeny

Urodził się w roku 1908 w Wiedniu zmarł w roku 1975 w Madrycie. Przez wielu współczesnych historyków jest określany jako "cudowna broń Hitlera". Z zawodu inżynier mechanik, z przekonań austriacki nazista. Wierzył, że wszystkie ekonomiczne oraz polityczne problemy Austrii jakie nawiedzały ten kraj po 1918 roku znikną gdy kraj ten połączy się z Niemcami. Gdy w roku 1938 dochodzi do wchłonięcia Austrii przez III Rzeszę Skorzeny może już bez przeszkód działać w NSDAP oraz w SS.


Alois Brunner- specjalista od deportacji

Jeśli Adolfa Eichmana można uważać za oprawce z za biurka, to Aloisa Brunnera trzeba uważać za jego prawą rękę, człowieka, który potrafił tak pokierować deportacjami żydów by przebiegały "szybko i sprawnie nie wykazując tendencji zastojowych". Austriak urodzony w roku wybuchu I wojny światowej. Człowiek, którego wysyłano wszędzie tam gdzie deportacje ludności żydowskiej nie przebiegały sprawnie. Wysyłano go do: Szczecina, Bratysławy, Budapesztu, Niska.


Ludolf von Alvensleben. Jak arystokrata stał się zbrodniarzem

Ludolf von Alvensleben urodził się w 1901 roku w Hale w Cesarstwie Niemieckim. Pochodził z jednego z najstarszych rodów arystokratycznych w Niemczech. Jego droga życiowa wiodła od członkostwa w NSDAP której był członkiem od 1929 roku, poprzez zasiadanie w Reichstagu po zdobyciu władzy przez nazistów w roku 1933, adiutanturę u szefa SS Heinricha Himmlera do dowódcy Samoobrony Niemieckiej na całe Pomorze. Jego służalczość wobec nazistów i Hitlera doprowadziła go do szczytów w Hierarchii w SS(ranga Generała), oraz w Waffen SS.


Martin Bormann

Martin Bormann urodził się w roku 1900, a więc u progu XX wieku. Nie wiele wiadomo na temat najwcześniejszych lat jego życia. Najpewniejszą informacją jest jego ślub z Gerdą Buch córką Waltera Bucha jednego z najstarszych towarzyszy partyjnych Adolfa Hitlera, co stało się faktem pod koniec lat 20-tych. Został zauważony przez Rudolfa Hessa zastępcę Hitlera na początku lat 30- tych.


Erhard Milch

Erhard Milch urodził się w roku 1892 jako dziecko aptekarza, cesarskiej marynarki wojennej. Od najmłodszych lat wpajano mu głęboki patriotyzm i uwielbienie dla cesarza. Gdy wybuchła I wojna światowa zgłosił się do wojska. Służył najpierw w piechocie a od roku 1915 w lotnictwie. Gdy skończyła się wojna Milch jak tysiące innych żołnierzy niemieckich został zwolniony z wojska. Znalazł jednak pracę w niemieckim lotnictwie cywilnym . Po I wojnie światowej Niemcy mogły posiadać jedynie taki typ lotnictwa. Niemieccy politycy jednak doprowadzili do podpisania paktów w Rapallo i Locarno z Radziecką Rosją.


Franz Stangl i Gustav Wagner sprawiedliwość po latach

Franz Stangl oraz Gustaw Wagner. Pragnąłbym przedstawić te dwie postacie które są ściśle ze sobą powiązane. Przedstawić jako ostrzeżenie, że czasem powierzona w czyjeś ręce władza może doprowadzić do cierpienia i śmierci tysięcy niewinnych ludzi.


autor wpisu
(15 znaków)
treść wpisu
(1000 znaków)
email
nie będzie widoczny na stronie
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl