Wykonawcy zbrodni » Reinchard Heydrich-"Mózg Himmlera"
Reinchard Heydrich-"Mózg Himmlera"


"Mózg Himmlera nazywa się Heidrich"-te słowa wypowiedziane na temat Reincharda Heidircha jak najbardziej pasują do tej osoby. Szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy RSHA, SS- Obergruppenfűhrer, zastępca Protektora Czech i Moraw, Honorowy Major Luftwaffe. To tylko niektóre z jego licznych tytułów.

Twórca wywiadu SS, SD urodził się w roku 1904 a więc już w XX wieku. Był zbyt młody by służyć podczas I wojny światowej. W latach 20- tych znalazł się w marynarce wojennej Republiki Weimarskiej. Szybko z niej wyleciał poprzez romans z nieletnią. W tym okresie nawiązał znajomość z przyszłym szefem Abwehry Admirałem Wilhelmem Canarisem. Znajomość ta trwała aż do śmierci Heidricha w roku 1942.

Nagły zwrot w życiu Heydricha nastąpił w momencie spotkania z Heinrichem Himmlerem szefem SS. Ten ostatni aby poddać próbie Heydricha nakazał mu naszkicowanie schematu działania wywiadu SS, SD. Heydrich wykonał to zadanie idealnie. Został pierwszym szefem SD. Należy odnotować, że wówczas zniknęły wszelkie akta na temat pochodzenia Heydricha. Wielu twierdziło, że ma to związek z jego żydowskim pochodzeniem. Nie wiadomo ile w tym prawdy.

Heydrich zbierał materiały obciążające każdego członka NSDAP z najwyższymi władzami partii nazistowskiej włącznie. Był człowiekiem niezwykle uzdolnionym. Poza grą na skrzypcach, interesował się szermierką i lotnictwem. Jednocześnie był człowiekiem, który potrafił działać niezwykle skutecznie i brutalnie. Wobec Żydów był bezlitosny. Działał aktywnie we wszystkich spiskach poniżających i dyskredytujących najwyższych niemieckich oficerów przeciwników Hitlera. Żonaty z Liną von Osten nie był przykładem wierności, choć jego małżeństwo przetrwało aż do jego śmierci. Nagrody za wierną służbę wobec Hitlera przyszły szybko.

Gdy wojska niemieckie wkroczyły do Pragi Heydrichowi przypadło w udziale stanowisko zastępcy protektora Czech i Moraw. To stanowisko dawało dość spore wpływy i możliwość zdobycia majątku. Jednocześnie dostał tytuł Honorowego Majora Luftwaffe. Jednakże ten tytuł nie wystarczył mu. Chciał się wykazać w warunkach bojowych. We wrześniu 1939 bierze udział w akcjach bojowych nad Polską, jak również koordynuje przebieg akcji eksterminującej polską inteligencję. W roku 1940 uczestniczy w kampanii na zachodzie Europy. Wówczas to ulega wypadkowi lotniczemu. Hitler na wieść o tym incydencie zabronił mu latać. Heydrich jednak nie dotrzymał obietnicy i wrócił do latania.

Przez cały ten czas sprawował swój urząd zastępcy protektora Czech i Moraw- topiąc ten rejon w morzu krwi. Dostał za to od Czechów przydomek "Szubienicznik". Taka polityka trwała do momentu gdy Armie Niemieckie uderzyły na ZSRR. Heydrich zmienił postępowanie. Wypuścił z więzień i katowni kilka tysięcy Czechów. Kazał wydać kilkaset tysięcy par butów dla robotników czeskich. Załatwiał urlopy najciężej pracującym pracownikom czeskim. O co mu w tym postępowaniu chodziło? Skąd taka nagła zmiana? Czyste wyrachowanie. Chodziło tylko i wyłącznie o przemysł czeski, aby zaczął wytwarzać dobra potrzebne na froncie wschodnim. Produkcja zbrojeniowa rosła o czym Heydrich z dumą meldował najwyższym władzom w Berlinie. Zapominał o ostrożności. Zaczął chodzić lub jeździć po Pradze bez jakiejkolwiek ochrony uważając, że "Jego Czesi" nic mu nie zrobią. Pomylił się bardzo.

W tym samym czasie brał udział w akcjach bojowych na froncie wschodnim. Pewnego dnia zaginął podczas lotu bojowego. Wielu wpadło w panikę. Patrole wojskowe odnalazły go w kryjówce którą okazało się stare drzewo. Po tym incydencie Hitler zabronił Heydrichowi latać po raz kolejny. Tym razem posłuchał. Intensywnie zaczął zbierać materiały na temat opozycji antyhitlerowskiej w Niemczech. Dowiedział się, że jego znajomy i zarazem sąsiad Wilhelm Canaris należał do opozycji antyhitlerowskiej. Nie zdążył ich jednak wykorzystać. Emigracyjny rząd czeski wydał na niego wyrok śmierci. Dwóch spadochroniarzy przerzuconych do Czech miało wykonać wyrok. 27 Maja 1942 roku nastąpił zamach.

Heydrich jechał jak zwykle odkrytym samochodem, to ułatwiło zadanie zamachowcom. Heydrich został ciężko ranny. Przewieziono go do szpitala, gdzie poddano operacji i usunięto śledzionę. Lekarze nie mogli jednak wiele zrobić, gdyż wdała się infekcja. Reinchard Heydrich zmarł 8 dni po później. Jego pogrzeb stał się widowiskiem propagandowym. Osobiście brał w nim udział sam Hitler, który przemawiał nad trumną Heydricha nie szczędząc słów krytyki za zbyt wielką lekkomyślność i brak ostrożności zmarłego. Na pogrzebie Heydricha był obecny Wilhelm Canaris.

Zemsta władz nazistowskich była okrutna. Wymordowano całą ludność miejscowości Lidice w Czechach, wprowadzono stan wyjątkowy. Taka była cena za usunięcie Szefa SD i zastępcy protektora Czech i Moraw, a faktycznego władcy tych terenów.

Polecam:
Heydrich Posłaniec Śmierci
Trzecia Rzesza Historia Imperium
SS Przestroga Historii
Naziści
Historia III Rzeszy

Autor: Arek Sieruga dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl