Wykonawcy zbrodni » Otto Skorzeny
Otto Skorzeny


Urodził się w roku 1908 w Wiedniu zmarł w roku 1975 w Madrycie. Przez wielu współczesnych historyków jest określany jako "cudowna broń Hitlera". Z zawodu inżynier mechanik, z przekonań austriacki nazista. Wierzył, że wszystkie ekonomiczne oraz polityczne problemy Austrii jakie nawiedzały ten kraj po 1918 roku znikną gdy kraj ten połączy się z Niemcami. Gdy w roku 1938 dochodzi do wchłonięcia Austrii przez III Rzeszę Skorzeny może już bez przeszkód działać w NSDAP oraz w SS.

Został przyjęty do reprezentacyjnej jednostki SS Liebstandarte SS Adolf Hitler. Przyjęto go tam bardzo chętnie gdyż z powodu wzrostu ponad 190 cm prezentował się bardzo dobrze na wszelkiego typu defiladach. Jego czas miał nadejść bardzo szybko. Brał udział w Kampaniach w: Holandii, Jugosławii, Danii. We wszystkich tych kampaniach oprócz oddania i brawury Skorzenego cechowało jeszcze jedno. Skłonność do wpadania w kłopoty z powodu złego zachowania, np. uczestnictwo w pijackich awanturach. Doprowadzało to do wstrzymywania awansów. Skorzeny swoją prawdziwą karierę rozpoczął z chwilą gdy awansowano go do stopnia Kapitana SS (SS- Haupsturmfűrer) oraz gdy powierzono mu stanowisko dowódcy specjalnego oddziału komandosów. Na tym stanowisku w roku 1943 bierze udział w Akcji "Dąb", która miała na celu uwolnienie Benito Mussoliniego dyktatora Włoch obalonego w wyniku głosowania Wielkiej Rady Faszystowskiej. Skorzeny wykonał to zadanie przypisując tylko i wyłącznie sobie wszystkie zasługi za uwolnienie Mussoliniego.

Sława Skorzenego dotarła bardzo szybko do Hitlera. Posypały się odznaczenia, awanse oraz stanowiska dowódcze nad kolejnymi jednostkami specjalnymi. Kolejną akcją jaką dowodził była próba zniszczenia kwatery głównej oraz zabicia w roku 1944 Josipa Broz Tito- przywódcy jugosłowiańskich partyzantów. Akcja ta skończyła się jednak klęską. Nie wpłynęło to jednak na dalszą karierę Skorzenego. Jeszcze w roku 1944 bierze udział w 2 operacjach komandosów niemieckich na Węgrzech: Operacji "Mickey Mouse"- mającej na celu porwanie syna węgierskiego regenta Miklosza Horthiego- miało to na celu przekonanie regenta Węgier do nie zrywania sojuszu z Niemcami. Operacji Panzerfaust (Pięść Pancerna)- był to kolejny etap operacji "Mickey Mouse". Z siłami mniej więcej 20 ludzi udało mu się porwać Regenta Węgier Miklosza Horthiego . Po tej akcji władzę na Węgrzech przejęli Strzałokrzyżowcy (Węgierscy Naziści) pod przywództwem Ferenca Salasiego, a faktycznie Niemcy, których przedstawicielem był ambasador Edmund von Viessenmeyer. W wyniku tej operacji Skorzeny dostał kolejny awans do stopnia podpułkownika SS (Obersturmbanfűrer SS).

W Grudniu 1944 gdy ruszyła ostatnia niemiecka ofensywa na froncie zachodnim w Ardenach Skorzeny miał za zadanie kierować akcją sabotażową . Oddziały niemieckie miały siać zamęt na tyłach wojsk amerykańskich. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Gdy nadchodzi rok 1945 Skorzeny dowodzi w stopniu pułkownika SS jednostką wielkości dywizji na froncie wschodnim. Walczy między innymi pod: Malborkiem i w rejonie Schwedt nad Odrą. Ostatnią misją jaką oficjalnie mu powierzono była organizacja oddziałów partyzanckich Wehrwolfu, w Niemczech, oraz obrony "Twierdzy Alpejskiej" (sęk w tym, że "Twierdza Alpejska" w rzeczywistości nie istniała). W rzeczywistości jednak otrzymał zadanie stworzenia organizacji mającej na celu pomoc SS-manom w wydostaniu się z Europy. Tak miała się narodzić legendarna ODESSA- czyli Organizacja Pomocy Byłym lub Zwolnionym SS- manom.

Skorzeny oddał się w ręce Amerykanów w Austrii . Przebywał w więzieniu do roku 1947 gdy uciekł (Ekstradycji domagały się rządy Dani oraz Czechosłowacji, tam bez wątpienia dostałby wyrok śmierci), trafił do Hiszpanii generała Franko. O Franko mówiło się że "Nie zwykł wydawać przyjaciół swoich przyjaciół". Skorzenny założył w Hiszpanii dobrze prosperujące przedsiębiorstwo budowlane. Była to najprawdopodobniej przykrywka dla jego prawdziwej działalności polegającej na pomocy dawnym znajomym z SS. Założył organizację "Der Spine" (Pająk) finansującą i pomagającą dawnym SS-manom w drodze po nowe życie. Utrzymywał kontakty nie tylko z generałem Franko lecz również z Huanem Peronem dyktatorem Argentyny o wyraźnych sympatiach pronazistowskich. Otto Skorzenny zmarł w roku 1975 w Hiszpanii jako Bogaty przedsiębiorca. Do dziś nie wiadomo ilu dawnym SS - manom pomogła jego organizacja.

Aby bliżej móc poznać tą postać polecam następujące książki:
SS Przestroga Historii
Teczka Hitlera
Jak Hitler uratował Mussoliniego
Straceńcy
Tajna Wojna Hitlera
Nieznana wojna- wspomnienia Skorzenego wydane w Polsce w roku 1999.


Autor: Arkadiusz Sieruga dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl