Wykonawcy zbrodni » Albert Forster
Albert Forster


Tytułował się Namiestnikiem Hitlera na Pomorzu oraz najwierniejszym z wiernych Hitlera w tym regionie. Jego wrogowie określali go jako bezwzględnego i cynicznego, typowego wiernego psa Hitlera. Dla mieszkańców Pomorza i Kujaw, przekształconych w Prowincję Rzeszy Gdańsk- Prusy Zachodnie pozostanie na zawsze osobą , która utopiła region we krwi. Z pochodzenia Bawarczyk, do NSDAP przystąpił w chwili gdy partia ta postanowiła przejąć władzę w Monachium a następnie w Niemczech w roku 1923. Przybył do Gdańska w roku 1930 gdzie miał przejąć kierowanie NSDAP w Wolnym Mieście Gdańsku.

Od tego momentu polityka Wolnego Miasta zaczęła przybierać coraz wyraźniejszy antypolski charakter. Forster zaczął podsycać antypolskie i antyżydowskie wystąpienia. Jego celem stało się również zdobycie pełni władzy w Gdańsku. Na wzór Hitlera sięgnął po nią legalnie. W wyborach do Volkstagu(Senat Wolnego Miasta Gdańska) w roku 1930 NSDAP zdobyła 12 mandatów na 72. To był dopiero początek. Cała Europa tego okresu charakteryzowała się tym, iż było wiele okazji pójścia do urn wyborczych. W trzy lata później NSDAP odnosi jeszcze większy sukces- partia nazistowska zdobywa 38 miejsc czyli ponad połowę. To jednak nie wystarcza Forsterowi.

Doprowadza w roku 1935 do kolejnych wyborów w których NSDAP zdobywa już 43 mandaty i może rządzić samodzielnie. Rozpoczęło się oczyszczanie i eliminowanie z życia politycznego partii politycznych opozycyjnych wobec NSDAP: Żydów, Polaków, Socjaldemokratów, Partii Centrum. W tym samym czasie Forster zmienił stan cywilny poślubiając Gerturdę Deetz fanatyczną zwolenniczkę nazizmu. Forster aby zdobyć pełnię władzy postanowił uporać się z ostatnimi przeciwnikami – opozycją partyjną. W działaniach tych mieli go wspomóc ludzie, którzy później będą pełnić funkcję w okupowanej Polsce.

Byli to : Artur Greiser przyszły namiestnik Rzeszy w kraju Warty (Wartegau) oraz Werner Kampę( Werner Kamiński) przyszły przywódca NSDAP i nadburmistrz w Bydgoszczy, odpowiedzialny za terror wobec ludności polskiej oraz żydowskiej. Po uporaniu się z opozycją wewnętrzną umocnieniu swojej pozycji, przystąpił do przygotowań do II wojny światowej. Listy proskrypcyjne z nazwiskami osób które miały być zlikwidowane były gotowe już kilka tygodni przed wybuchem wojny.

Pozostawało oczekiwanie. Gdy pancernik Szlezwik- Holstein zaczął ostrzeliwać Westerplatte, Forster przystąpił od razu do dzieła. Wyznacznikami tego co się stało były miejsca masowych mordów : poczta polska w Gdańsku, lasy w Piaśnicy, Fordońska Dolina Śmierci, lasy pod Tryszczynem i Borównem, pod Szpręgawą. W tym samym czasie zaczął nazywać samego siebie ,,Gdańskim Fűrerem”, ,,Głową Państwa”. Władza Forstera na Pomorzu została potwierdzona w październiku 1939 roku, gdy utworzono prowincję Rzeszy Gdańsk- Prusy Zachodnie(Reichsgau Danzig Westpreusen).W tym samym czasie pozbył się Artura Greisera, z którym popadł w konflikt. Greiserowi dano na pocieszenie prowincję Rzeszy Wartegau, oraz Wernera Kampego, który objął władzę polityczną na terenie Rejencji Bydgoskiej. Gdy tylko Greiser objął władzę w swojej prowincji natychmiast zaczął donosić na swojego dawnego przełożonego. Pozycja Forstera w NSDAP była już jednak zbyt mocna aby mogło mu to zaszkodzić. Albert Forster doprowadził do powstania obozu koncentracyjnego Stutthof. Według różnych danych w latach 1939-1945 zostało zamordowanych na terenach prowincji Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie od 50 do 60 tysięcy ludzi według oficjalnych danych. Ofiarami padali: inteligencja, księża, arystokracja, Żydzi, Polacy.

Hitler nazywał Forstera ,,Królem okręgu” nie była to przesadzona opinia. Forster decydował bowiem o wszystkim, nie dopuszczał nikogo do głosu. Podczas wpisywania ludności na Volkslistę – niemiecką listę narodowościową bierze osobisty udział w tej akcji, chcąc się jeszcze bardziej przypodobać Hitlerowi. Gdy front wschodni zaczął zbliżać się do prowincji Forstera ten ostatni nie potrafił skutecznie zorganizować jakiejkolwiek obrony, nie potrafił pomóc uciekającej ludności niemieckiej. Wszelkie linie obrony wojsk niemieckich załamywały się po krótkim czasie. Tym nie mniej należy stwierdzić, że wojska niemieckie stawiały zacięty opór w miastach takich jak : Toruń, Grudziądz- w którym miejscowy przywódca NSDAP kreisleiter Lamperle postanowił bronić się do ostatniego żołnierza, czego efektem było 80 % zniszczenie miasta. Gdańsk bronił się rozpaczliwie aż do marca 1945 roku.

Wszelkie apele Forstera do Hitlera o dodatkowe posiłki wojskowe spotykały się z milczeniem tego ostatniego. Pod koniec lutego gdy pierścień oblężenia stawał się już szczelny Forster udał się do Hitlera po pomoc. Rozmowa była krótka. Forster nie uzyskał nic. Przedstawił sytuację jako katastrofalną, mówił sam, że przeciwko 800 czołgom radzieckim oraz działom samobieżnym może przeciwstawić już jedynie 4 Pantery, reszta została zniszczona w wyniku krwawych walk o Pomorze. Los Gdańska był jednak przesądzony. Oddziały złożone z Volksturmu Hitlerjugend, resztek Wehrmachtu oraz SS nie mogły zdziałać zbyt wiele. Sam Forster nie wytrwał do końca jak nakazywał Hitler. 3 dni przed zdobyciem Gdańska uciekł i przedostał się do Niemiec. W 1946 roku został schwytany przez Brytyjczyków. Jego los był przesądzony. Brytyjczycy doskonale wiedzieli z kim mają do czynienia. Nie dali się zwieść sfałszowanym papierom. Forstera wydano władzą polskim. Został powieszony w 1951lub 1952 roku w Warszawie.

Polecam
Albert Forster Gdański Namiestnik Hitlera
Naziści
Historia III Rzeszy
Dziennik Bałtycki Nasza historia Albert Forster Gdański Fűrer


Autor: Arkadiusz Sieruga dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl