Wykonawcy zbrodni » Theodor Morell– lekarz szarlatan
Theodor Morell – lekarz szarlatan


Wszyscy dyktatorzy potrzebowali i potrzebują służb medycznych, aby dbać o swoje zdrowie i ukazywać narodowi swoją siłę i potęgę fizyczną. Tak samo było w przypadku Adolfa Hitlera. Jego głównym lekarzem został Theodor Morell. W miarę upływu czasu, Morell stawał się człowiekiem, który wykonywał zabiegi ratujące zdrowie Hitlera, badał go, przepisywał narkotyki w celu zmniejszenia bólu. Najprawdopodobniej również, na jego polecenie Hitlerowi podawano wolno działającą truciznę.

Urodzony w roku 1886 w Hesji, swoją karierę lekarską rozpoczął w latach 20- tych. Gdy naziści doszli do władzy, Morel wstąpił do NSDAP w roku 1938. Co ciekawe do tego roku leczył głównie Żydów, co nie przeszkodziło mu w zrobieniu kariery u boku nazistów. Do Adolfa Hitlera dotarł przez innego znanego nazistowskiego pacjenta Heinricha Hoffmana naczelnego fotografa Hitlera. Ten ostatni polecił lekarza samemu Hitlerowi. Do tego momentu Morel posiadał gabinet przy ekskluzywnej dzielnicy Berlina - Kurfűrstendamm, jednak bardzo szybko miał się przekonać jak bardzo popłaca służba nazistom. Przykładami są chociażby 2 wille wybudowane dzięki hojności Hitlera, jak również posiadanie własnego koncernu (Hamma) produkującego leki. To w tych zakładach produkowano preparaty lecznicze do Hitlera i innych nazistów jak również środek przeciw pchłom dla Wehrmachtu na froncie wschodnim.

Żołnierze Wehrmachtu nazywali go "Russlau", "Ruska Wesz" co ciekawe, odnosił on często efekt przeciwny do zamierzonego. Nie przeszkadzało to jednak Morelowi w zbijaniu wielkiego majątku, na dostawach dla wojska. Morel towarzyszył Hitlerowi we wszystkich kwaterach głównych, we wszystkich podróżach na frontach wojny . Pomimo ataków innych lekarzy nazistowskich twierdzących, że przez swoje działania szkodzi Hitlerowi Morell utrzymał swoją pozycję praktycznie do końca wojny. Bogactwo nie przeszkodziło Morelowi myśleć trzeźwo. Przeniósł się co prawda do bunkra pod kancelarią Rzeszy, jednak nie miał zamiaru pozostawać ze swym pacjentem do końca. 22 kwietnia 1945 roku pożegnał się z Hitlerem twierdząc, iż dłużej nie może pełnić służby u jego boku.

Ten przyjął go chłodno i zgodził się na wyjazd Morela. Powód ucieczki był inny. Morel budował sobie kolejną wille nad jeziorem Bodeńskim i pragnął widzieć co z niej zostało. Lekarz Hitlera polecił kamerdynerom Hitlera by nadal podawali Hitlerowi lekarstwa i narkotyki, które ten przepisywał Hitlerowi przez ostatnie lata. Do Bawarii dotarł pod koniec kwietnia 1945 roku. Nie długo cieszył się wolnością. Został schwytany przez wojska amerykańskie. Okres uwięzienia nie wpłynął dobrze na Morela który zmarł w więzieniu w roku 1948.

Polecam:
Teczka Hitlera- zeznania kamerdynerów Hitlera
Tajne dzienniki lekarza Hitlera

Autor: Arek Sieruga 2 komentarzy - pokaż » dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl