Wykonawcy zbrodni » Karl Wolff- Sprytny Nazista
Dowódca SS i Policji we Włoszech, przedstawiciel Hitlera przy rządzie Mussoliniego w Republice Salo (część Włoch nie zajęta przez wojska Alianckie), człowiek odpowiedzialny za realizację planu uprowadzenia Papieża Piusa XII (akcja miała być odwetem za uwięzienie Benito Mussoliniego). Mowa o Karlu Wolfie przyjacielu Heinricha Himmlera. Karl Wolff był żołnierzem I wojny światowej odznaczonym Krzyżem Żelaznym I klasy za odwagę na polu bitwy. Z nazistami związał się w latach 30- tych. W roku 1933 staje się głównym adiutantem szefa SS Heinricha Himmlera. W ten sposób stał się drugim człowiekiem w SS. Jego przyjaźń z Himmlerem zaczęła się już w latach 30- tych. Uzależnił się od Himmlera tak bardzo że osobiste listy do niego podpisywał zawsze jako Wolfchen (Wilczek).

Człowiek ten jest odpowiedzialny osobiście za kierowanie akcją deportacji Żydów do obozów koncentracyjnych, szczególne do Treblinki. Można więc z całą pewnością stwierdzi, iż takie postacie jak: Adolf Eichmann, Gustav Wagner, Franz Stangl, Alois Bruner, miały swego koordynatora dziś powiedzielibyśmy "menedżera", który nadzorował ich, mówiąc co mają robić i jak mają postępować. Tak wielką rolę w III Rzeszy odgrywał Karl Wolf. Wszystkie rozkazy przekazywał on ustnie by się nie zachowały żadne ślady jego mentorstwa. Jak każdy nazista na wysokim stanowisku czekał na swoje "5 minut".

Jego czas nadszedł w roku 1943. Włosi obalili Mussoliniego i uwięzili go. Mussolini został uwolniony przez komandosów niemieckich. Adolf Hitler postanowił wprowadzić wojsko do Włoch w celu rozpoczęcia okupacji tego państwa. Nie dość na tym Hitler planował przeprowadzić jeszcze jedno bardzo śmiałe posunięcie które mogło zaszokować cały katolicki świat. Powstał plan uwięzienia lub zlikwidowania w razie oporu Ojca Świętego Papieża Piusa XII. Ponad 2 tysiące żołnierzy SS miało wkroczyć do Watykanu oraz do innych posiadłości papieskich na terenie Włoch, wywieść papieża do Niemiec lub do Liechtensteinu. Jednocześnie niemieccy specjaliści mieli przystąpić do wielkiej wywózki dzieł sztuki, kilkuset tysięcy starodruków. Co kierowało w tych działaniach Hitlerem?.

Odpowiedź mogą przynieść działania samego papieża. Pius XII potępiał działania nazistów tak jak jego poprzednik Pius XI. Pius XII był jednym z inicjatorów wydanej przez Piusa XI encykliki Mit Brennender Sorge (Z Wielką Troską) w której Watykan potępiał nazizm. Papież udzielał azylu w Watykanie Żydom, pomagał przez wiele fundacji oraz przez swoich zaufanych ludzi innym prześladowanym. Gdy Niemcy weszli do Rzymu ogłosił się "Obrońcą Miasta". Taki człowiek nie był potrzebny nazistom. Żołnierzom wyznaczonym do tej akcji było całkowicie obojętne czy rabują i mordują we Włoszech czy na Wschodzie. Przecież podczas wojny rozgrabili i spalili, nie jeden kościół w Europie, zabili nie jednego księdza, zgwałcili nie jedną zakonnice, sprofanowali wiele grobów. Wolf postanowił sprytnie odwlekać rozpoczęcie akcji. Nie wiadomo co nim kierowało, lęk przed tym co mogło się wydarzyć później, obawa przed sprawiedliwością- być może.

Gdy Wojska Alianckie zajęły Rzym Wolf jako wysłannik Himmlera zaczął negocjować pokój z aliantami zachodnimi. Spotykał się często z Allenem Dullesem rezydentem CIA w Szwajcarii, późniejszym szefem CIA. To że przez kancelarię prawną Dullesa szła wielka fala pieniędzy i część trafiała do kieszeni Dullesa wyszło po wielu latach. W kwietniu 1945 roku Wolf udaje się do Berlina by spotkać się z Hitlerem i zdać raport z postępów swoich działań. Hitler nakazuje mu dalsze prowadzenie negocjacji. Nie wie jeszcze, że kilka godzin później Wolf podpisze pokój z aliantami bez wiedzy Hitlera, kończący wojnę we Włoszech. Na nic jednak zdały się zagrywki Wolfa. Nie był "niewiniątkiem" jak wielu go określało. Cały czas usiłował zrzucić winy za to co się stało na swojego szefa Himmlera (trzeba tutaj powiedzieć że czynił tak każdy wysoko postawiony SS-man i nazista). Twierdził, że "tylko wykonywał rozkazy". Zostaje aresztowany i już do końca swoich dni będzie w rękach wymiaru sprawiedliwości. Umrze w roku 1984.

Polecam:
Tajna Wojna Hitlera
Między Hitlerem a Himmlerem- Generał Karl Wolff
Who is Who in Nazi Germany

Autor: Arek Sieruga dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl