Artykuły » Kwatery Główne Adolfa Hitlera
Kwatery Główne Adolfa Hitlera


Nazistowscy dygnitarze potrzebowali monumentalnych budowli pełniących rolę kwater głównych w razie wybuchu wojny. Stawały się one punktami dowodzenia na frontach II wojny światowej. Adolf Hitler nie był pod tym względem wyjątkiem. Za jego przykładem szli inni wysoko postawieni przedstawiciele reżimu, którzy pragnęli być zawsze w pobliżu swojego wodza. Jedną z pierwszych kwater Hitlera była willa Berghof niedaleko Monachium. To w tym miejscu wybudowanym za pieniądze ze sprzedaży Mein Kampf Hitler podejmował najważniejsze decyzje polityczne i militarne. Na swoje 50 urodziny dostał w prezencie tak zwaną Herbaciarnie na szczycie góry Kelstein gdzie bywał niechętnie co było spowodowane najprawdopodobniej wysokością.

Z chwilą wybuchu II wojny światowej Hitler miał do dyspozycji ruchomą kwaterę główną, pociąg pancerny nazywany Amerika a od roku 1941 Brandenburg. Zaletą tej ruchomej kwatery było to iż mógł się przemieszczać szybko gdyby w roku 1939 wojska francuskie przekroczyły granicę z Niemcami. Pociąg Pancerny zbudowany w zakładach Krupa miał jeszcze jedną zaletę. Oprócz niezwykłej szybkości, była to jednostka silnie opancerzona i uzbrojona nawet w działka przeciwlotnicze. Kolejną kwaterą Hitlera był Wilczy Szaniec koło Kętrzyna w Prusach Wschodnich. Miejsce to było prawdziwym "rajem" dla komarów (do dnia dzisiejszego nic w tej kwestii nie uległo zmianie) utrudniającym życie gościom Hitlera. Powstało najprawdopodobniej w roku 1940 gdy III Rzesza zaczęła planować inwazję na ZSRR. To tutaj pułkownik von Stauffemberg dokonał nieudanego zamachu na Hitlera w roku 1944.

Gdy Armia Czerwona wkroczyła do Prus Wschodnich miejsce to przestało być bezpieczne. Hitler ostatecznie opuścił Prusy Wschodnie w roku 1944 nakazując wysadzenie Wilczego Szańca w powietrze. Rozkaz wykonano w styczniu 1945 gdy jasne stało się to iż Prusy Wschodnie nie zdołają się obronić. Planując inwazję na zachód Europy w roku 1940 Hitler postanowił przenieść swoją kwaterę główną bliżej zachodniej granicy Rzeszy. Tak powstała kwatera nazwana ,Orlim gniazdem” usytuowana w górach Taurus w Hesji. Hitler dowodził stąd machiną wojenną III Rzeszy dwukrotne. W roku 1940 oraz w roku 1944 podczas ostatniej ofensywy III Rzeszy na zachodzie w Ardenach. Gdy wojska niemieckie zbliżały się do Stalingradu Hitler postanowił być nieco bliżej atakujących wojsk. Zaistniała potrzeba utworzenia kolejnej kwatery.

Tak powstało centrum dowodzenia Wilkołak pod Winnicą na okupowanej Ukrainie. Służyło ono Hitlerowi w latach 1942 i 1943 podczas marszu jego armii na Stalingrad. Przywódca III Rzeszy był tutaj według różnych wspomnień ledwie 3 razy. Gdy Armia Czerwona wkroczyła na Ukrainę kwatera Hitlera została wysadzona w powietrze. Kwatera Hitlera w Skalnym Gnieździe znajdująca się w Nadrenii- Północnej Westfalii była drugą którą przygotowano dla Hitlera gdy ten przygotowywał się do kampanii 1940 roku. Z kwatery ocalały tylko bunkry, które teraz są jedną z atrakcji turystycznych tego regionu. Kwatera Wilczy Jar w Belgii- była to kwatera polowa Hitlera podczas udanego dla wojsk niemieckich ataku na zachód Europy. Po raz kolejny została wykorzystana w czerwcu 1944 roku, kilka dni przed inwazją aliantów w Normandii. Hitler omawiał wówczas plany odparcia wojsk inwazyjnych. Zamek w Książu- Hitler był tutaj raz, prawdopodobnie miała tutaj znaleźć się kwatera Hitlera, który chciał być bliżej frontu wschodniego. Nigdy jednak nie ukończono prac.

Ostatnią kwaterą główną był bunkier Hitlera w Berlinie. Hitler przeniósł się w to miejsce na początku roku 1945, gdy jasne już było że wojna jest przegrana. Z tego miejsca dowodził ostatnimi oddziałami broniącymi resztek terytoriów III Rzeszy. Tutaj popełnił samobójstwo w kwietniu 1945 roku. Bunkier znajdował się pod kancelarią Rzeszy. Według wspomnień świadków ostatnich dni Hitlera, bunkier nie został nigdy ukończony, choć prace rozpoczęto najprawdopodobniej w roku 1943. Panowała tam ciasnota, unosił się nieznośny fetor. Łączność zapewniały aparaty radiowe krótkiego i dalekiego zasięgu. Nic jednak nie mogło powstrzymać ostatecznego upadku Adolfa Hitlera i jego reżimu.

Polecam:
Hitler i upadek III Rzeszy
Kwatery wojenne Hitlera
Teczka Hitlera

Autor: Arkadiusz Sieruga dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl