Wykonawcy zbrodni » Josef Goebbels- mistrz propagandy
Josef Goebbels- mistrz propagandy


Propaganda stanowi istotny element wszystkich dyktatów. W III Rzeszy mistrzem jeśli chodzi o propagandę, stał się niewielki kulejący człowiek Josef Goebbels. To on doprowadził propagandę III Rzeszy na wyżyny.

Josef Goebbels- jeden z najwierniejszych pretorianów Adolfa Hitlera, urodził się w roku 1897. Członek NSDAP od początku lat 20- tych. Na początku jednak związał się ze skrzydłem skupionym wokół przeciwników Hitlera w partii nazistowskiej. Nie trwało to długo, a Goebbels gdy "przejrzał na oczy" postanowił związać się z Hitlerem na śmierć i życie. Oznaczało to początek drogi do licznych zaszczytów. Pierwszym z nich był urząd Gauleitera (szefa okręgu partyjnego NSDAP) w Berlinie. Na początku lat 30- tych został posłem do Reichstagu i w tym samym czasie zaczął kierować propagandą NSDAP, co zaowocowało przejęciem władzy przez partię nazistowską. Dla Goebbelsa oznaczało to tekę ministra propagandy i oświecenia publicznego.

Dzięki temu stanowisku mógł kierować niemieckim społeczeństwem tak, by wierzyło we wszystko co mówią naziści. W tym samym czasie uzależnił się od Hitlera i to tak bardzo że wszystkie jego dzieci nosiły imiona na literę H na cześć Adolfa Hitlera. Po mistrzowsku wykorzystywał wszystkie nowinki techniczne do kreowania nazistów jako ludzi potrafiących pokierować Niemcami, tak by osiągnęły one szczyt wielkości. Radio, film dźwiękowy, prasa, telewizja która dopiero zaczęła powstawać wszystkie te media zostały podporządkowane przedstawieniu wielkości Nazizmu. To Goebels zapoczątkował kampanie antyżydowskie w Niemczech, to on dbał o to by przekazy odnośnie Żydów były jak najbardziej agresywne.

Takie filmy jak "Wieczny Żyd" pokazują kłamliwą propagandę odnośnie Żydów. Historia Niemiec była zawsze przedstawiana tak (pasowałoby słowo zmanipulowana) by pokazywała tylko i wyłącznie największe sukcesy niemieckie. Ludzie chorzy psychicznie, ułomni fizycznie zostali przez Goebbelsa przedstawieni w tak fałszywym i makabrycznym świetle, "że trzeba ich było szybko usunąć jako szkodliwych". Goebbelsowska propaganda gloryfikowała chłopa niemieckiego jako ideał rasy aryjskiej. W momencie wybuchu wojny propaganda została przestawiona na potrzeby frontów . Miała ukazywać sukcesy wojsk niemieckich, oraz okrucieństwo (???) wrogich wojsk. Tak było w przypadku Polski, Związku Radzieckiego.

Gdy III Rzesza zaczęła ponosić klęski Goebbels stał się orędownikiem wojny totalnej, wojny na całkowite wyniszczenie i zagładę. Dał temu wyraz w przemówieniu z roku 1943 w Pałacu Sportu w Berlinie. Przemówieniu które zaczął słowami "Czy chcecie wojny totalnej wojny na wyniszczenie…". Gdy wojska radzieckie zbliżają się do granic Niemiec Goebbels zleca swoim propagandystom ukazanie okrucieństwa armii czerwonej. Gdy sytuacja staję się tragiczna i beznadziejna, propaganda niemiecka zaczyna mówić o tym , że "ostateczne zwycięstwo jest bliskie". Być może zwykli żołnierze dali się zwieść takim gatkom lecz nie cywile i wyżsi dowódcy. Oni już wiedzieli, że koniec jest bliski i nieuchronny.

Tymczasowe ustabilizowanie się frontu wschodniego owocuje ostatnim aktem nazistowskiej propagandy. Powstaje film Goebbelsa i jego ludzi. Przedstawiał obronę Kołobrzegu przed wojskami napoleońskimi podczas wojen napoleońskich. Na jego potrzeby ściągnięto 10 tyś ludzi z ledwo utrzymanego frontu wschodniego!!!. Gdy wojska radzieckie zbliżają się do Berlina, zostaje powołany Volksturm (Pospolite Ruszenie gdzie służą ludzie w wieku od 16 do 60 lat). Na czele "Mięsa Armatniego" staje nie kto inny jak Goebbels. Przy jego całkowitym braku doświadczeń wojennych wyniki starć są już z góry przesądzone. Jedyne co mógł zrobić to objeżdżać miasta niemieckie przygotowujące się do rozpaczliwej obrony. Goebbels wraz z rodziną przenosi się do bunkra pod kancelarią Rzeszy, około 20 kwietnia. Jest świadkiem śmierci Adolfa Hitlera. Jest jednym z tych nielicznych, którzy są wierni Hitlerowi do końca.

Za swoją ślepą wierność w testamencie Adolfa Hitlera zostaje mianowany Kanclerzem III Rzeszy. Funkcję tą pełni od 30 kwietnia do 1 maja 1945 roku. Postanawia umrzeć tak jak Hitler. Nie ma zamiaru oddawać się do Niewoli. Umiera wraz żoną po zamordowaniu swoich 6 dzieci pierwszego maja 1945 roku. Ekipa Goebbelsa będzie się jednak trzymać całkiem nieźle w powojennych Niemczech Zachodnich gdzie zostaną utworzone ośrodki badania opinii publicznej, programy telewizyjne, które będą odnosić triumfy jeszcze długo po wojnie.

Polecam:
Hitler i Upadek III Rzeszy
Hitler Stalin Oblicza propagandy
Kariery w Półmroku

Autor: Arek Sieruga dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl