Artykuły » Sojusznicy Hitlera w USA
Sojusznicy Hitlera w USA


Co łączyło Henriego Forda, Charlesa Linberga, Amerykańską Partię Faszystowską oraz Ku- Klux Klan ??? Odpowiedź jest prosta- wszyscy byli pod przemożnym wpływem ideologii nazistowskiej a zwłaszcza osoby Adolfa Hitlera.

Henry Ford to konstruktor najpopularniejszego samochodu w przedwojennej Historii USA- Forda Model T. Wydawało się że jest to wzór człowieka pracowitego, który doszedł do ogromnego majątku dzięki swojej pracowitości i pomysłowości. Była i jest to prawda, jednakże Ford miał ciemniejszą stronę natury o której wiedzieli nieliczni. Człowiek ten nienawidził Żydów i wszystkiego co było z nimi związane. Takie same nastawienie dotyczyło ludności murzyńskiej w USA. Wydawał nawet gazetę potępiającą działalność Żydów. Jego działania uważnie obserwował Adolf Hitler. Ford i Hitler zaprzyjaźnili się podczas pobytu Forda w Niemczech w latach 30- tych. ,,Przyjaźń” zabrnęła tak daleko że Hitler odznaczył konstruktora Wielkim Krzyżem Niemieckim, za co Ford zrewanżował się dotacją dla Hitlera przesyłaną na każde jego urodziny- 100 tysięcy marek! Swoich poglądów nie zmienił nawet wtedy gdy Hitler wypowiedział wojnę USA. Był obserwowany przez FBI oraz CIA. Zmarł w roku 1947 do końca nie pozbył się bezgranicznego podziwu dla Hitlera.

Kolejnym Amerykaninem, który podziwiał nazizm i Hitlera był Charles Lindberg ten sam, który przeleciał samolotem przez Atlantyk. W latach 30- tych gdy naziści doszli do władzy w Niemczech ich poglądy zaczęły inspirować Lindberga. Co więcej w 1936 przybył do Niemiec gdzie spotkał się z Hermanem Göringiem oraz Adolfem Hitlerem. Został odznaczony Wielkim Krzyżem Niemiec i Orderem Orła Niemieckiego. Wręczono mu ponadto specjalną szablę zaprojektowaną na rozkaz Göringa. Gdy wojna swoim zasięgiem zataczała coraz większy krąg, Lindberg nawoływał do tego by USA nie wtrącały się do tej zawieruchy. Prezydent USA wydał rozkaz by nie przyjmować Lindberga do armii Stanów Zjednoczonych. Lindberga to nie zraziło i znalazł opiekę u innego znanego sympatyka nazizmu Henriego Forda, który zatrudnił go u siebie. Pracując u Forda Lindberg przeczekał wojnę. Wkradł się w łaski nowego prezydenta Harego Trumana, który mianował go generałem. Lindberg zmarł w latach 70- tych.

Amerykańska Partia Faszystowska- wielokrotnie wyrażała swoje poparcie Hitlerowi i członkom jego reżimu. Cały czas znajdowała się pod czujnym okiem wywiadu amerykańskiego. Jej przywódcy zostali aresztowani w chwili wypowiedzenia wojny USA przez III Rzeszę.

Ku Klux Klan- Organizacja rasistowska dążąca do ograniczenia lub zawieszenia praw ludności murzyńskiej, żydowskiej i afroamerykańskiej w USA. W latach 30- tych była to siła z którą musiał się liczyć rząd USA. W tym przypadku pomogły konflikty wewnątrz organizacji. Najważniejsi liderzy zostali wtrąceni do więzień. Organizacja proponowała i niestety nadal proponuje segregację rasową. Ulubionymi metodami tej organizacji były marsze, rozboje oraz podpalenia domów ludności afroamerykańskiej, jak również podpalanie krzyży. Do 1944 roku gdy organizacja ta została rozwiązana była pod stałym nadzorem amerykańskich służb specjalnych. Członkowie organizacji w latach 30- tych wyjeżdżali do III Rzeszy w "poszukiwaniu natchnienia" jak sami mówili.

Polecam:
Tajne akcje II wojny światowej,
Artykuł Gazety Wyborczej pod tytułem Skomplikowane Życie Pogromcy Atlantyku,
100 Największych Przywódców,
Ku Klux Klan w USA 1915-1944

Autor: Arkadiusz Sieruga dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl