
Rosyjscy historycy utrzymują, że klęska Armii Czerwonej w 1941 roku była bezpośrednią konsekwencją wielkiej czystki lat 1937–1938, podczas której Stalin wyeliminował najlepszych i najbardziej błyskotliwych dowódców. Czy jednak rzeczywiście na wojsko spadł wówczas tak druzgocący cios? Czy ci zlikwidowani dowódcy, z Tuchaczewskim na czele, naprawdę byli geniuszami sztuki wojennej? Czy Stalin rzeczywiście wolał otoczyć się samymi głupcami i pochlebcami? I czy panicznie bał się Hitlera?
Suworow analizuje dostępne informacje i jak zwykle dochodzi do własnych wniosków, zupełnie odmiennych od opinii uznanych historyków. Twierdzi, że dominacja reprezentowanego przez Stalina łagodniejszego nurtu komunizmu – a nie na przykład bestialskiego marksizmu w wersji Trockiego – była w owym czasie korzystna i dla Rosji, i dla całego świata.
Wiktor Suworow- właściwie Władimir Bogdanowicz Rezun- to znany rosyjski pisarz i historyk. Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a następnie był rezydentem GRU w Genewie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został zaocznie skazany na karę śmierci. Dom Wydawniczy REBIS opublikował większość jego książek, m.in. Akwarium, GRU, cykle "Lodołamacz" i "Cień zwycięstwa" oraz powieści z cyklu o Nastii Strzeleckiej.
Seria: Historia
Przekład: Andrzej Bobrowicki i Dorota Majeńczyk
Oprawa: całopapierowa
ISBN: 978-83-7510-924-5
Wydanie: 1 (2012)
Liczba stron: 320
Format: 128 x 197
dodaj komentarz »