Aktualności » Premiera: Generał Stanisław Maczek
foto książki General Stanislaw Maczek Losy gen. Stanisława Maczka odzwierciedlają historię Polski i obrazują niedole, jakich doświadczyli Polacy: życie pod zaborami i udział w I wojnie światowej w szeregach obcej armii, walki o niepodległość, dramat września 1939 roku, formowanie polskich jednostek i wreszcie walka z wrogiem w Europie Zachodniej. A po wojnie największe i najboleśniejsze rozczarowanie: brak możliwości powrotu do Polski i niełatwa egzystencja w nowej ojczyźnie, która zapomniała o wojennych zasługach.

Stanisław Maczek był dowódcą wyjątkowym: jako jeden z pierwszych wykorzystywał mieszane jednostki piechoty, artylerii i jazdy; w latach 1918-1920 zasłynął uformowaniem nietypowej „brygady szturmowej”, która działała jak współczesna jednostka specjalna; w walkach we Francji w 1940 roku dowodził 10. Brygadą Kawalerii Pancernej; stojąc na czele polskiej 1. Dywizji Pancernej, walnie przyczynił się do powodzenia aliantów pod Falaise. Nigdy nie mieszał się do polityki, zawsze lojalny tylko wobec Polski. Po wojnie osiadł w Szkocji i aby utrzymać rodzinę, pracował jako… barman.

To fascynująca biografia wielkiego dowódcy i wspaniałego, silnego człowieka, wzbogacona licznymi cytatami z jego wspomnień Od podwody do czołga i oparta na wartościowych materiałach źródłowych.

"Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich, ale umiera tylko dla Polski. generał Stanisław Maczek


Evan McGilvray (ur. 1961) jest absolwentem University of London, prowadził badania na University of Bradford i doktoryzował się na University of Leeds. Od lat zajmuje się historią polskiej armii i polityką polskiego rządu emigracyjnego w czasach II wojny światowej, zwłaszcza w kontekście jego stosunków z rządem brytyjskim. W latach 1991-1994 mieszkał w Polsce. REBIS wydał jego książkę Marsz Czarnych Diabłów. Odyseja 1. Dywizji Pancernej generała Maczka (2006).
autor wpisu
(15 znaków)
treść wpisu
(1000 znaków)
email
nie będzie widoczny na stronie
NOWOŚCI WYDAWNICZE
Armia krajowa na Wołyniu
Krwawy dar Stalina
Ksiądz z Dachau
Mroczne sekrety II Wojny światowej
Ostatnie tajemnice nazistów
Sowieckie tajemnice II Wojny światowej
Wojenny pamiętnik
Copyright © 2006-2025 Vaterland.pl