Aktualności » Kolejne propozycje książkowe Domu Wydawniczego Rebis
Między mocarstwami

foto książki Między mocarstwami Geopolityczne położenie państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii od wieków wiązało się z problemami. Mimo upływu lat nie inaczej jest dzisiaj. Czy historyczne analizy mogą być przydatne w rozwiązaniu obecnych kryzysów? Jeśli nie liczyć Polski, żaden kraj nie ucierpiał podczas II wojny światowej tak bardzo jak państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia. W kleszczach między Związkiem Radzieckim a Niemcami już od 1918 roku były areną walk o wpływy i terenem okupowanym.

Między mocarstwami to historia podboju i wyzysku, śmierci i masowych deportacji, a także tragicznych losów ludzi zmuszanych do gorzkich wyborów i walki w szeregach armii okupantów. Prit Buttar, opierając się na licznych źródłach, pracach historycznych, materiałach archiwalnych i relacjach uczestników wydarzeń, szczegółowo opisuje przebieg działań na froncie wschodnim i krwawych walk w Kurlandii. Jego książka stanowi wyczerpującą historię trzech małych państw, które próbowały wybić się na niepodległość.


Prit Buttar studiował medycynę w Oksfordzie i Londynie, a następnie wstąpił do armii brytyjskiej, gdzie był lekarzem. Zasiada w Brytyjskim Stowarzyszeniu Medycznym, regularnie pisuje do prasy medycznej, pojawia się w radiu i telewizji. Między mocarstwami to jego druga książka, Dom Wydawniczy REBIS opublikował już Pole walki Prusy (2011).


Polskie siły zbrojne na zachodzie 1939-1946

foto książki Polskie siły zbrojne na zachodzie 1939-1946 Autor w niezwykle ciekawy sposób przedstawia wkład Polaków w wysiłek zbrojny aliantów we Francji, północnej Afryce, na Środkowym i Bliskim Wschodzie, we Włoszech i w zachodniej Europie, przede wszystkim jednak przybliża polskie koncepcje strategiczne i plany, kładąc przy tym nacisk na tzw. strategię bałkańską.

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1939-1946 to bowiem głównie rzecz o (geo)polityce i dyplomacji, zwłaszcza zaś o trudnych polskich kontaktach- zwłaszcza z ZSRR, ale również z Wielką Brytanią i USA. Peszke w mistrzowski sposób pokazuje gorzki los Polaków, którzy mimo ogromnego zaangażowania i daniny krwi, począwszy od Teheranu byli coraz bardziej lekceważeni przez sprzymierzeńców i stopniowo przegrywali walkę o swoją przyszłość. To tragiczna historia państwa, które padło ofiarą nie tylko agresorów, ale też sprzymierzeńców i ich wielkiej polityki.


Michael Peszke urodził się w 1932 roku w Dęblinie, gdzie jego ojciec uczył w Szkole Orląt. Opuścił kraj 17 września 1939 roku, a w 1941 roku dołączył do ojca, polskiego oficera łącznikowego w RAF Training Command, następnie zaś w Oddziale Planowania Sił Powietrznych Kwatery Głównej Naczelnego Wodza w Londynie. W Wielkiej Brytanii uczęszczał do Saint Joseph’s College w Dumfries i do John Fisher School w Purley. W 1956 roku ukończył medycynę na uniwersytecie w Dublinie. Studia podyplomowe odbył w Stanach Zjednoczonych. Doświadczenia wojenne oraz rozmowy z ojcem skutkowały wieloletnimi badaniami dziejów polskiej wojskowości, których rezultatem są liczne publikacje.
autor wpisu
(15 znaków)
treść wpisu
(1000 znaków)
email
nie będzie widoczny na stronie
NOWOŚCI WYDAWNICZE
Armia krajowa na Wołyniu
Krwawy dar Stalina
Ksiądz z Dachau
Mroczne sekrety II Wojny światowej
Ostatnie tajemnice nazistów
Sowieckie tajemnice II Wojny światowej
Wojenny pamiętnik
Copyright © 2006-2025 Vaterland.pl