Aktualności
Aktualizacja działu Artykuły: Święta w III Rzeszy oraz inne kwestie religijne
piątek, 10 stycznia 2014 roku
III Rzesza jak każda inna dyktatura obchodziła i wprowadzała do kalendarza święta. Pozwalało to zwykłym obywatelom na pokazanie towarzyszy partyjnych z NSDAP z nieco bardziej ludzkiej strony(przynajmniej tak im się wydawało). W Nazistowskim kalendarzu, nie brakowało okazji do świętowania. Odwoływano się przy tym do pogańskich, germańskich świąt, rocznic słynnych bitew.
więcej »
Aktualizacja działu Podróże z Vaterland: Rejon Umocniony Hel
wtorek, 07 stycznia 2014 roku
Gdy już zakończymy zwiedzanie Schronów Bojowych w Jastarni, musimy zrobić przerwę na posiłek. A nad morzem obiad, to oczywiście tylko rybka (przeważnie świeża). Nie będziemy przecież jedli schabowych, mielonych i innych przysmaków kuchni polskiej. Ryba smakuje najlepiej właśnie w nadmorskich krajobrazach. Odpoczynek musi być długi, bo przed nami swoje atrakcje ukrywa Hel.
więcej »
Aktualizacja działu Artykuły: Niemieckie działa samobieżne oraz niszczyciele czołgów
środa, 01 stycznia 2014 roku
Plany zbudowana dział samobieżnych mogących zastąpić artylerię powstawały w pracowniach konstruktorów niemieckich jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Pierwsze pojazdy zaczęły powstawać mniej więcej dwa lata przed jej wybuchem. Konstrukcja tych pojazdów w początkowym okresie bazowała na podwoziach czołgów PzKpfw III.
więcej »
Aktualizacja działu Artykuły: Wojska Protektoratu Czech i Moraw
poniedziałek, 30 grudnia 2013 roku
Protektorat Czech i Moraw powstał w Marcu 1939 roku po zajęciu ziem Czech i Moraw przez III Rzeszę. Od Protektoratu odłączono ziemie Sudetenlandu, które przypadły III Rzeszy na mocy Traktatu Monachijskiego, oraz Słowację, która ogłosiła niezależność od Pragi. Protektorat stanowił część III Rzeszy, posiadał jednak własnego prezydenta, którym był Emil Hacha, oraz własny rząd i wojsko.
więcej »
Aktualizacja działu Wykonawcy zbrodni: Anioł śmierci
poniedziałek, 30 grudnia 2013 roku
W czasach II wojny światowej owianych sławą było wielu przywódców, naukowców i polityków. Przez jednych obywateli byli podziwiani i ubóstwiani, będąc wzorem do naśladowana, bądź wybawieniem. Dla innych zaś, byli swoistym przekleństwem i postrachem-wcieleniem najgorszego demona. Wielu z nich posiadało swoją historię jawną i ukrytą.
więcej »
Aktualizacja działu Artykuły: Militarne pomyłki, które zmieniły bieg historii-SPRAWA ANGIELSKA
piątek, 20 grudnia 2013 roku
Wielka Brytania wypowiedziała wojnę III Rzeszy 3 września 1939 r. po agresji Niemiec na Polskę. Zaskoczyło to samego Hitlera, który uważał Brytyjczyków za aryjskich braci. Widział on wyspiarzy jako swego sojusznika w walce. Było to jednak niemożliwe z powodów zróżnicowanego systemu politycznego i ideologii. Mimo to w okresie międzywojennym Hitler dbał o poprawę stosunków z Anglią.
więcej »
Aktualizacja działu Obozy Koncentracyjne: Bunty w obozach koncentracyjnych
poniedziałek, 16 grudnia 2013 roku
W obozach koncentracyjnych panował surowy rygor, za którego nie przestrzeganie groziły straszne konsekwencje włącznie z karą śmierci. Więźniowie i więźniarki doprowadzeni do kresu swoich możliwości, wzniecali bunty. Buntowano się z powodu nieludzkich warunków, terroru, głodu oraz tego by godnie umrzeć.
więcej »
Aktualizacja działu Wykonawcy zbrodni: Herman Göring- człowiek o wielu obliczach
poniedziałek, 16 grudnia 2013 roku
Człowiek który przystąpił do ruchu nazistowskiego nie z powodu ideologii. Takie rzeczy jak ideologia jak sam mówił nie interesowały go zupełnie. Walka to była jego ideologia. Gdy skończyła się wojna Göring staje się asem myśliwskim z 22 zwycięstwami powietrznymi oraz człowiekiem poszukiwanym przez Ligę Narodów.
więcej »
Aktualizacja działu Podróże z Vaterland: Schrony bojowe w Jastarni
wtorek, 10 grudnia 2013 roku
Jadąc drogą nr 216 z Jastarni do Juraty możemy zauważyć od strony morza, zasieki z drutu kolczastego oraz zapory przeciwczołgowe. Sama droga zaś, jest bardzo kreta. Na jej układ nie miało wpływu jednak ukształtowanie terenu. Rodzi się więc pytanie po co? Jak się później dowiedziałem miało to sens. Otóż budowano ją dla potrzeb wojska.
więcej »
Aktualizacja działu Artykuły: Militarne pomyłki, które zmieniły bieg historii - EL-ALAMEIN
wtorek, 10 grudnia 2013 roku
Podczas II wojny światowej rozegrały się dwie bitwy pod El-Alamein. Pierwsza z nich miała miejsce w lipcu 1942 r. Druga w okresie od końca października aż do początku listopada. Właśnie ona miała kluczowy wpływ na przebieg walk w Afryce północnej, gdyż zapoczątkowała ofensywę wojsk sprzymierzonych w kierunku Tunisu.
więcej »
Aktualizacja działu Artykuły: Przemysł niemiecki a nazizm
wtorek, 10 grudnia 2013 roku
Przemysłowcy niemieccy byli grupą, która cierpiała najbardziej na zakazach traktatu wersalskiego. Starali się co prawda przenosić produkcję do krajów takich jak np. ZSRR, Holandia, Szwecja, jednak ponosili przy tym duże koszty. W Niemczech istniał zakaz produkcji nowych broni. Z wielką radością przemysłowcy niemieccy przywitali dojście nazistów do władzy w 1933 roku.
więcej »
Aktualizacja działu Artykuły: Niemiecka okupacja Bydgoszczy 1939-1945
wtorek, 10 grudnia 2013 roku
Bydgoszcz przed rokiem 1939 była uważana za jedno z najbardziej polskich miast na pomorzu. Niemcy mieszkający w tym mieście od pokoleń byli uważani za swoich. Przed 1920 rokiem liczna ludności niemieckiej była oceniana na około 80 %.
więcej »
NOWOŚCI WYDAWNICZE
Armia krajowa na Wołyniu
Krwawy dar Stalina
Ksiądz z Dachau
Mroczne sekrety II Wojny światowej
Ostatnie tajemnice nazistów
Sowieckie tajemnice II Wojny światowej
Wojenny pamiętnik
Copyright © 2006-2025 Vaterland.pl