Artykuły » Zamek Wewelsburg cz.2
Zamek Wewelsburg odgrywał w ideologii SS kluczową rolę. Jednak co działoby się z nim po wygranej przez Hitlera wojnie? Przyszłość Nordyckiego Watykanu, bo tak często określa się twierdzę, jest jeszcze bardziej tajemnicza niż jego nazistowskie losy. Zamek był oczywiście w zamyśle, a także realizacji, centrum narodowosocjalistycznego świata. Jednak jego rola ewoluowała z ideologicznej siedziby i szkoły oficerów SS do miejsca różnego rodzaju ceremonii, o których to, a także innych rolach twierdzy w czasie rządu nazistów traktował poprzedni artykuł.

Zacznijmy od faktów, których jest naprawdę niewiele. Planowano utworzenie ogromnych rozmiarów kompleksu, w którym zamek odgrywałby centralną rolę – miał mieć 18 wież i ponad kilometr średnicy. To quasi-miasto przybrałaby też kształt trzy czwarte koła oraz zostałoby otoczone murami o wysokości 20 metrów. Ponadto kompleks miał składać się też z sal, wieżyczek czy galerii.
plany zamku Wawelsburg
Plany rozbudowy zamku Wewelsburg

Przejdźmy teraz do spekulacji i hipotez. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przyjąć, iż krypta, o której pisaliśmy, zostałaby komnatą pamięci. Sygnety ze słynną trupią czaszką miały być przechowywane w zamku w specjalnym gabinecie. Możliwe, że właśnie tam. Komnata pamięci pełniłaby wtedy funkcje muzealne, które prawdopodobnie objęłyby też inne pomieszczenia. Podobnie możemy powiedzieć o tym, że Nordycki Watykan ciągle miał być osobistym skarbcem Heinricha Himmlera. W planach rozbudowy pojawia się także planetarium, jako jedna z ważniejszych funkcji twierdzy. Zamek ciągle miał służyć jako miejsce ceremonii, prestiżowych wydarzeń oraz spotkań z najwyższymi hierarchami SS (np. zaprzysiężania nowych Gruppenführerów), ale niezbite dowody potwierdzają jedynie jedno oficjalne takie spotkanie- konferencję Gruppenführerów w 1941 roku. Ich herby zaś zostałyby rozwieszone w Wewelsburgu, a w specjalnie przeznaczonej dla nich sali w wieży północnej, w której miały stanowić główny element dekoracji, zostałaby dokonane prace wykończeniowe (część czynności w tym zakresie już wykonano). Domysły te charakteryzują się jedynie poszlakami i pojedynczymi dowodami, jednak nie tworzą one spójnej całości.

Podsumowując możemy stwierdzić, że im dłużej Heinrich Himmler de facto zarządzał zamkiem, tym bardziej gubił się w roli i funkcjach jakie chciał mu nadać. Szkice i mgliste plany tego nie wyjaśniają, a jeszcze bardziej rozmazują istotę zamku Wewelsburg w życiu SS.

Ciekawostki o zamku Wewelsburg w okresie III Rzeszy:

- Reichsführer planował umieszczenie w twierdzy długiego i wąskiego gobelina, przedstawiającego młode dziewczęta, przyszłe matki dzielnych, wojowniczych i fanatycznych nazistów.

- Heinrich Himmler wydał rozkaz wysadzenia zamku. Esesmani zrównali z ziemią tylko południowo-wschodnią wieżę. Reszty się nie udało, ponieważ było za mało ładunków wybuchowych. Wówczas postanowili spalić twierdzę.

- Planowano przeniesienie pobliskich wsi na pewną odległość, aby umożliwić budowę tego potężnego kompleksu architektonicznego.
autor wpisu
(15 znaków)
treść wpisu
(1000 znaków)
email
nie będzie widoczny na stronie
PATRONAT
Czołgista
Sędzia w Auschwitz
Gestapo po roku 1945
We wrześniu nie pada śnieg
Eagles & Lions Metaldetecting
Copyright © 2006-2019 Vaterland.pl