Wykonawcy zbrodni » Martin Bormann
Martin Bormann urodził się w roku 1900, a więc u progu XX wieku. Nie wiele wiadomo na temat najwcześniejszych lat jego życia. Najpewniejszą informacją jest jego ślub z Gerdą Buch córką Waltera Bucha jednego z najstarszych towarzyszy partyjnych Adolfa Hitlera, co stało się faktem pod koniec lat 20-tych. Został zauważony przez Rudolfa Hessa zastępcę Hitlera na początku lat 30- tych. Hess szybko przedstawił Bormanna Hitlerowi. Od tego momentu zaczęła się jego kariera. W jej początkowym okresie został zarządcą kasy zapomogowej dla SA- manów. Kasa miała za zadanie pokrywać wszelkie szkody zdrowotne jak również materialne powstałe w wyniku burd wywoływanych przez SA.

Został ponadto skarbnikiem NSDAP, na tym stanowisku doprowadził do zwiększenia dochodów tej formacji. Jego Kariera nabrała rozpędu w połowie lat 30-tych. Został dzięki poparciu Rudolfa Hessa (czego ten miał później żałować, gdyż Bormann usuwać zaczął Hessa w cień) sekretarzem Hitlera. To Bormann odpowiadał za to kto ma być wpuszczony na audiencję u Hitlera, to on odpowiadał za powstanie dekretów odnośnie najpotworniejszych zbrodni nazistowskich, między innymi o mordowaniu ludzi chorych psychicznie. Wielu jego podwładnych mówiło wprost, że z nikim nie potrafił żyć w przyjaznych stosunkach.

Tutaj dawała o sobie znać jego pycha i żądza władzy. Ktoś kiedyś powiedział że Bormann potrafi mieć tylko i wyłącznie wrogów, z którymi się bezlitośnie rozprawia. W życiu rodzinnym nie był przykładem wierności, pomimo ośmiorga dzieci, miewał według jego żony liczne kochanki. Trzeba również dodać, że wszystkie dzieci Bormanna miały za ojca chrzestnego Adolfa Hitlera, co już świadczyło o wielkim wpływie Bormanna na wodza III Rzeszy. Gdy alianckie naloty zaczęły pustoszyć niemieckie miasta a tysiące ludzi traciły dach nad głową, Bormann postanowił objeżdżać zbombardowane miasta. Nie kierował się przy tym dobrocią i chęcią pomocy. Uważał bowiem, że ci ludzie mogą być przydatni jako "mięso armatnie" na froncie. Gdy Adolf Hitler przeniósł się do Berlińskiego Bunkra Bormann był jednym z tych nielicznych, którzy pchali Hitlera do tego by tam 30 kwietnia 1945 był świadkiem na ślubie Hitlera i Ewy Braun.

Gdy Hitler popełnił samobójstwo Bormann nie miał zamiaru ginąć za przykładem swojego wodza. 1 maja uciekł z bunkra pod kancelarią Rzeszy ubrany w mundur generała SS (członkiem tej formacji był od lat 30- tych) razem z testamentem Hitlera. Nie zdołał jednak uciec z Berlina. Ostatni raz był widziany w okolicach szpitala Charite z jednym z lekarzy Hitlera Ludwikiem Stumpfeggerem. Powstało wiele teorii na temat zaginięcia Bormanna. Niektórzy widzieli go w Ameryce Południowej inni w Rosji. W roku 1975 gdy przekopywano miejsce gdzie miał zginąć nie znaleziono ciała, znaleziono je około 15 metrów dalej

Jeden z nielicznych znajomych Bormanna powiedział kiedyś, że "Gdyby Bormann urodził się w drugiej połowie XX wieku zrobiłby równie szybką tyle że bardziej pokojową karierę". Zostanie jednak zapamiętany jako jeden z twórców nazistowskiego aparatu terroru. Twórca najbardziej zbrodniczych decyzji, które doprowadziły do śmierci miliony ludzi. Podczas Procesu norymberskiego sąd skazał zaocznie Martina Bormanna na karę śmierci.

Polecam:
Noszę jego nazwisko- książka o dzieciach nazistów
Proces w Norymberdze.


Autor: Arkadiusz Sieruga dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl