Artykuły » Plany dalszej współpracy niemiecko- radzieckiej po pakcie Ribbentrop- Mołotow
III Rzesza razem z ZSRR zniszczyły państwo polskie we wrześniu 1939 roku. Nie oznaczało to jednak, że dwa mocarstwa zakończyły swoją współpracę, a mianowicie trwała ona dalej. Obydwa państwa, a raczej służby tych państw Gestapo i NKWD współpracowały ze sobą w walce z polskim podziemiem jak również w likwidacji polskiej inteligencji. Gdy w Krakowie trwała Sonderaktion Krakau w tym samym czasie NKWD aresztowało i likwidowało profesorów Uniwersytetów we Lwowie i w Wilnie. Gdy w Katyniu mordowano polskich oficerów identyczna akcja rozpoczęła się w Palmirach pod Warszawą.

Odbyło się kilkadziesiąt konferencji obydwu służb w tym w Zakopanem i Białymstoku. III Rzesza dostawała od ZSRR to co najcenniejsze do prowadzenia wojny, czyli ropę i zborze, nie wspominając o innych metalach i surowcach. Niemieckie czołgi podbijające kraje zachodnie jechały więc na paliwie sprowadzonym ze Związku Radzieckiego. ZSRR dostawał plany nowoczesnego sprzętu, gazów bojowych, rakiet, przybywali niemieccy specjaliści i technicy.

Podpisanie paktu Paktu Ribbentrop-Mołotow
(Podpisanie paktu Paktu Ribbentrop-Mołotow, foto: Wikipedia, domena publiczna)

Wydawało się, że wszystko przebiegało wręcz idealnie. Do czasu. Pierwsze "rysy" na sojuszu Niemiec i ZSRR pojawiły się już pod koniec 1939 roku. Powód był prosty- Związek Radziecki chciał coraz więcej. Stalinowi nie wystarczyły już tylko ziemie polskie, kraje bałtyckie. Stalin żądał wiele, zbyt wiele jak dla III Rzeszy. W roku 1940 Stalin wysłał Wiaczesława Mołotowa do Berlina aby przekazać listę życzeń. Słowa, które wypowiedział Mołotow wprawiły w osłupienie polityków nazistowskich i zdziwiły samego Adolfa Hitlera.

Związek Radziecki żądał od III Rzeszy pomocy w zwasalizowaniu lub aneksji całej Finlandii i Szwecji. To jednak nie było jeszcze wszystko. Rzesza miała nakłonić Turcję do wpuszczenia wojsk radzieckich na swoje terytorium i do otwarcia portów tureckich dla radzieckich okrętów wojennych oraz handlowych. Otwarcia cieśnin Bosfor i Dardanele dla radzieckich okrętów wojennych. III Rzesza miała wspomóc ZSRR w odzyskaniu Mandżurii, Wysp Kurylskich, części Sachalinu. Nakłonić Japonię do zalegalizowania partii komunistycznej w tym państwie. ZSRR wyrażał ponadto życzenie uczestniczenia w podziale ziem Imperium Brytyjskiego. Rzesza miała podwoić pomoc w postaci nowoczesnych technologii dla ZSRR.

Dla wielu polityków nazistowskich tego wszystkiego było po prostu za wiele ale obiecali, iż rozważą wszelkie propozycje dogłębnie. W roku 1941 politycy niemieccy zaczęli udzielać wymijających odpowiedzi. Radzieccy dyplomaci zaczęli słyszeć np. "Ta propozycja jest w trakcie rozważania" lub "Propozycja jest w trakcie ostatnich poprawek". W rzeczywistości zaczęło się przerzucanie tysięcy żołnierzy nad granicę III Rzeszy z ZSRR. W międzyczasie ZSRR anektował Besarabię i północną Bukowinę (obecna Mołdawia), o czym nie było mowy w pakcie Ribbentrop- Mołotow. III Rzesza poczuła się naprawdę zagrożona i obawiała się, że ZSRR może zająć Ploeszti w Rumunii, gdzie znajdowały się szyby naftowe, dostarczające Niemcom ropę naftową. Współpraca między III Rzeszą, a ZSRR zakończyła się definitywnie 22 czerwca 1941 roku, gdy pierwsze niemieckie oddziały wkraczały na ziemię ZSRR. Żołnierze ze zdziwieniem obserwowali to, iż nie ma żadnych okopów i bunkrów w strefie przygranicznej. Dziwiło ich to, że radzieckie miasta nie są zaciemnione. Dzień przed 22 czerwca ostatni pociąg ze zbożem i ropą przejechał przez granicę niemiecko- radziecką.


Polecamy:
Zmowa IV Rozbiór Polski
Encyklopedia II wojny światowej
Historia II wojny światowej
Tajna Wojna Stalina
Tajna Wojna Hitlera
autor wpisu
(15 znaków)
treść wpisu
(1000 znaków)
email
nie będzie widoczny na stronie
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl