Artykuły
Rywalizacja o władzę w III Rzeszy

We wszystkich dyktaturach w pewnym momencie widoczna jest coraz bardziej rywalizacja o władzę i względy dyktatora. W przypadku III Rzeszy nie było inaczej. Najważniejsi naziści czekali tylko na odpowiedni moment aby skoczyć sobie do gardeł i rozpocząć walkę o najwyższą władzę w III Rzeszy. Ktoś kiedyś stwierdził, że najważniejsi nazistowscy dygnitarze byli niczym stado żmij, które gotowe jest śmiertelnie kąsać. Każdy wysoko postawiony nazista starał się skompromitować w oczach Adolfa Hitlera swojego konkurenta. Goering nie cierpiał Bormana, Himmler Goeringa, itd.

Alfred Rosenberg- inocjator zła

III Rzesza opracowała plany podboju ziem wschodnich w celu stworzenia na nich ,,przestrzeni życiowej” dla Niemiec i Niemców po wygranej wojnie. Człowiekiem, który wprowadził w życie chore nazistowskie idee mówiące o przestrzeni na wschodzie był Alfred Rosenberg, który stanął na czele Głównego Urzędu Do Spraw Okupowanych Terytoriów Wschodnich (RUSHA).

Zajęcie Memla - ostatni bezkrwawy zabór III Rzeszy

W marcu 1939 roku, gdy ostatecznie upada Czechosłowacja Hitler postanowił sięgnąć po raz ostatni w sposób bezkrwawy jak się miało okazać po ziemie, które należały do Niemiec przed wybuchem I wojny światowej. Wzrok Hitlera skierował się na Memel czyli Litewską Kłajpedę. Dlaczego ten niewielki skrawek ziemi był taki ważny i dlaczego Hitler sięgną po te ziemie? Wezystkiego dowiecie się w tym artykule.

Okultystyczne biografie- Karl Maria Wiligut

Urodził się w Wiedniu. Okultyzm, ariozofia, neopogaństwo i inne nauki tajemne pojawiły się w kręgu jego zainteresowań już w młodości. Dziadek miał go wprowadzić w np. temat run. Działalność nastawioną na szersze grono odbiorców rozpoczął dopiero w 1908 roku, publikując pierwsze teksty.

Niemieckie stopnie wojskowe z okresu II wojny światowej

Tak wdzięczny temat, jakim jest ostatni największy konflikt ludzkości wiąże się z wieloma znanymi obrazami filmowymi i książkami. Wielu ludzi oglądało i czytało o przeżyciach różnych bohaterów, takich jak hauptmann Kloss czy sturmbannfuhrer Bruner. Powszechnie przyjęło się nawet, że każdy niemiecki oficer z II wojny św. czy osobistość to po prostu ‘herr oberszturmbanfyrer’. Jednakże jest to konkretny stopień hierarchii, który odpowiada rozróżnieniu pod względem wojskowym.

Zarys biograficzny Adolfa Hitlera w świetle mało znanych faktów

Hitlerowi poświęcono największą liczbę prac badawczych ze wszystkich postaci historycznych ostatnich 2000 lat. Zdaje się, że zainteresowanie tą osobą nie słabnie. Powstają nowe filmy dokumentalne, nie kończą się oferty wydawnicze podejmujące temat na przeróżny możliwy sposób. Stale dowiadujemy się czegoś nowego i możemy zrozumieć jeszcze lepiej historię najnowszą poprzez analizę tej skomplikowanej osobowości.

Kim byli Bolszewicy

Jak to możliwe, że bolszewicy w Rosji w ogóle doszli do władzy i utrzymali ją tak długo? Przecież Lenin i garstka jego zwolenników nie cieszyli się takim poparciem nawet w środowisku samych komunistów przed 1917 r. Szumna nazwa bolszewików też jest przesadzona. Wzięła się z pewnego głosowania, w którym przez niewielką przewagę w głosach udało się przeforsować pogląd o bardziej radykalnych działaniach. Nota bene pozostałych komunistów nazwano mienszewikami tylko dlatego, że skłaniali się nieco ku bardziej umiarkowanym działaniom charakterystycznym dla socjaldemokratów.

Zakon Nowych Templariuszy

Zakon Nowych Templariuszy utworzył Jörg Lanz von Liebenfels około 1900 roku. Jörg Lanz von Liebenfels (1874-1954) to tak naprawdę Adolf Josef Lanz. Nową tożsamość, włącznie z datą i miejscem urodzenia, a nawet tytułem doktorskim, wyrobił sobie w 1902 roku. W ten sposób chciał ukryć swoje żydowskie korzenie. Wśród swoich najbliższych uchodził za człowieka, eufemistycznie mówiąc, nienormalnego.

Niewyjaśnione tajemnice III Rzeszy: Część I

Dlaczego III Rzesza walczyła do samego końca II wojny światowej pogrążając Europę w morzu ognia i krwi? Przecież sytuacja od lipca 1944 roku nie przedstawiała się dla nazistowskich Niemiec zbyt optymistycznie. Alianci wylądowali w Normandii, a rok wcześniej rozpoczęli operacje zbrojne we Włoszech. Sowieci w między czasie rozpętali zmasowaną akcję na Wschodzie. Niemcy walczyli na trzech frontach.

Wypędzeni

Artykuł ten stara się przybliżyć losy ludności polskiej wypędzonej ze swoich "Małych Ojczyzn" w latach 1939-1945 w wyniku akcji Heim in Reich- powrót do Rzeszy. Stanowić to będzie próbę zobrazowania tego czego dopuszczały się okupacyjne władze niemieckie, na ziemiach polskich wcielonych do III Rzeszy. Aby zrozumieć co wydarzyło się podczas wojny, trzeba wyjaśnić, iż początek wypędzeń należy datować na rozpoczęcie operacji Heim in Reich- Powrót do Rzeszy. Oznaczało to sprowadzanie milionów ludzi na okupowane ziemie polskie.

Zamek Wewelsburg cz.2

Zamek Wewelsburg odgrywał w ideologii SS kluczową rolę. Jednak co działoby się z nim po wygranej przez Hitlera wojnie? Przyszłość Nordyckiego Watykanu, bo tak często określa się twierdzę, jest jeszcze bardziej tajemnicza niż jego nazistowskie losy.

Zamek Wewelsburg

Nie ulega wątpliwości, że Heinrich Himmler chciał stworzyć wewnątrz III Rzeszy swoje własne „państwo w państwie”. Podjął już nawet pewne kroki w celu zrealizowania tego planu. Pierwszym, i zarazem jednym z głównych elementów, stał się dokonany już w listopadzie 1933 roku wybór przyszłej stolicy zakonu SS – zamku Wewelsburg. Jest on położony niedaleko miasta Paderborn. Warto się zastanowić, dlaczego upatrzył sobie właśnie to miejsce.

Słowacja- zapomniany sojusznik III Rzeszy

Udział państwa słowackiego w II wojnie światowej które utworzone zostało w roku 1939 po rozpadzie Czechosłowacji jest często marginalizowany lub w ogóle nie poruszany. Dziś już niewielu pamięta, że 1 września obok wojsk niemieckich oraz sowieckich w agresji na Polskę brały udział wojska słowackie. Tak więc we wrześniu 1939 roku Polska nie walczyła z dwoma lecz z trzema agresorami.

VI armia pod Stalingradem- ofiara głodu zimna i uporu Hitlera

"Zwycięstwo przyniosą nam dwaj najgroźniejsi generałowie Styczeń i Luty". Jedno z rosyjskich przysłów wojskowych To powiedzenie obrazuje najlepiej to co stało się z VI armią generała Paulusa. Los jaki zgotował temu związkowi taktycznemu Hitler był straszny. Adolf Hitler zapomniał o tym co spotkało innego wojskowego i polityka ponad 120 lat wcześniej , Napoleona Bonaparte. Obydwaj dowódcy Hitler i Napoleon ruszyli na Rosję tego samego dnia 22 Czerwca. Obydwoje ponieśli klęskę w zimie.

Bitwy o Charków

Bitwa o Charków była jedną z tych, które pokazują, że przewaga liczebna jednej ze stron wcale nie przesądza o wyniku. Wojska niemieckie chociaż były mniej liczne od wojsk radzieckich potrafiły stawić zacięty opór i odnosić sukcesy. Armia Czerwona poniosła nie tylko wielkie straty w ludziach i sprzęcie lecz utraciła bardzo cenną rzecz, książki z szyframi i kodami, które używał sowiecki wywiad.

Kursk- ostatnia próba zmiany losów wojny na wschodzie

Bitwa na Łuku Kurskim była największą bitwą pancerną w dziejach frontu wschodniego. Adolf Hitler dążąc do przejęcia inicjatywy na froncie wschodnim, którą Wehrmacht utracił pod Moskwą i Stalingradem postanowił uderzyć za pomocą ,,walca pancernego”.

Hitler i alkohol

Fuhrer nie znosił alkoholu. Jak wspomina jedna z jego sekretarek, Christ Schroeder, niechęć niemieckiego przywódcy do napojów wysokoprocentowych związana była z wydarzeniami z dzieciństwa. W ostatnim dniu szkoły młody Adolf wraz ze swoimi kolegami wybrał się na wino do lokalnej knajpki. Impreza była huczna i Hitler struł się alkoholem. Skończyło się to licznymi wizytami w toalecie.

Jak rozbrajałem Guderiana (wspomnienia)

Robiąc porządki na strychu w domu mojej babci, przypadkowo wpadła mi w moje dłonie stara pożółkła gazeta „Perspektywy” z dnia 22 maja 1987r.  Początkowo nie wzbudziła mojego zainteresowania, ale wiedziony instynktem zacząłem wertować kartki. Nagle moim oczom ukazał się artykuł, wspomnienia o bardzo frapującym tytule: „Jak rozbrajałem Guderiana” autorstwa Henryka Maziejuka. Nie pozostało mi nic innego jak zagłębić się w to co opisał pan Henryk. A przyznać trzeba, że to ciekawa opowieść i dość niespotykana.

Zdobyczny sprzęt w użyciu niemieckiego wojska. Cześć V

Armia Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich była głównym i jak się okazała najgroźniejszym przeciwnikiem III Rzeszy. Potęga tego kraju zdecydowała o wygranej wojnie w Europie. Niemiecka armia zaś starała się wykorzystywać cały dostępny i zdobyty sprzęt produkcji ZSRR przeciwko swojemu głównemu wrogowi.

Zdobyczny sprzęt w użyciu niemieckiego wojska. Cześć IV

III Rzesza w swojej wielkiej krucjacie starła się z dwoma wielkimi przeciwnikami. Z jednej strony potężne państwo Józefa Stalina, z drugiej zaś konglomerat złożony z kilkunastu państw, w tym dogorywającego Imperium Brytyjskiego i rozwijających się w zastraszającym tempie Stanów Zjednoczonych.

Zdobyczny sprzęt w użyciu niemieckiego wojska. Cześć III

Oprócz swoich najbardziej znanych przeciwników (Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, ZSRR) Imperium Hitlera toczyła także swe walki z mniejszymi państwami. Część z wojen III Rzeszy odbyła się też na innych teatrach działań niż te najpopularniejsze.

Jak Göring zakpił z Trybunału w Norymberdze

15 października 1946 roku marszałek III Rzeszy Hermann Göring został znaleziony martwy w swojej celi. Trybunał w Norymberdze skazał go na śmierć. Jednak pomimo nadzwyczajnych środków ostrożności (więźniowie byli osadzeni w pojedynczych celach, pilnowali ich całą dobę strażnicy, wprowadzono zakaz rozmów pomiędzy więźniami, za każdym razem w drodze z celi na salę rozpraw byli pilnie strzeżeni, w czasie samego procesu nie mogli opuszczać ławy oskarżonych) Göring popełnił samobójstwo zażywając truciznę, dwie godziny przed wykonaniem wyroku.

Zdobyczny sprzęt w użyciu niemieckiego wojska. Cześć II

Po pokonaniu Polski, Danii i Norwegii oraz zajęciu Austrii i Czechosłowacji, wzrok Imperium III Rzeszy skupił się na zachodzie. Potężna machina wojenna w 1940 roku uderzyła na Belgię, Holandię i Francję, pokonując i zajmując te kraje w przeciągu niecałych dwóch miesięcy.

Hiszpania podczas II wojny światowej- wierna kopia III Rzeszy

Państwa Półwyspu Iberyjskiego wspierały III Rzeszę zarówno pod względem politycznym jak i militarnym. W faszystowskiej Hiszpanii powstały obozy koncentracyjne, prześladowano opozycję. Wszystkie poczynania władz ówczesnej Hiszpanii były wzorowane na III Rzeszy. Dokumenty na temat współpracy Niemiec Nazistowskich i Hiszpanii o ile nie zostały spalone wciąż są tajne i nie wiadomo kiedy zostaną upublicznione.

Tajemnica śmierci Bormanna

Jedną z najbardziej dziwnych i zagadkowych historii, które wymagają wyjaśnienia, po II wojnie światowej, to niewątpliwie los Martina Bormanna szefa kancelarii NSDAP, osobistego sekretarza i ochroniarza Adolfa Hitlera.

Plany dalszej współpracy Niemiecko- Radzieckiej po pakcie Ribbentrop- Mołotow

III Rzesza razem z ZSRR zniszczyły państwo polskie we wrześniu 1939 roku. Nie oznaczało to jednak, że dwa mocarstwa zakończyły swoją ,, owocną” współpracę. Trwała ona dalej. Obydwa państwa a raczej służby tych państw Gestapo i NKWD współpracowały ze sobą w walce z polskim podziemiem jak również w likwidacji polskiej inteligencji.

Zdobyczny sprzęt w użyciu niemieckiego wojska. Cześć I

Niemiecka armia w toku działań drugiej wojny światowej na szeroką skalę korzystała ze zdobyczy sprzętowych na swoich przeciwnikach. Na froncie zastosowanie znalazły wszelkie możliwe przejawy techniki Aliantów, a w niektórych rodzajach w znaczny sposób przewyższały one dokonania nazistowskiej myśli konstrukcyjnej.

Najbliżsi współpracownicy Adolfa Hitlera

Wokół wszystkich dyktatorów zawsze istnieje grono ludzi, którzy są ich najbliższymi współpracownikami. Przebywają razem z dyktatorem praktycznie bez przerwy tworząc "elitarny" niewielki krąg cieszący się przywilejami jakimi nie mogą pochwalić się inni. Tak samo było w przypadku Adolfa Hitlera. Obok takich postaci jak chociażby Martin Bormann, Heinrich Himmler czy Herman Goering istniała grupa, która już od początku dnia zajmowała się dyktatorem. Artykuł stara się przybliżyć postacie ludzi, którzy wytrwali z dyktatorem praktycznie do samego końca.

Cisi sojusznicy III Rzeszy

III Rzesza poza swoimi oficjalnymi sojusznikami posiadała rozliczne grono "cichych sojuszników". Można tutaj wymieniać bardzo wiele osób i instytucji państwowych, uwikłanych w pomoc ustrojowi nazistowskiemu. Państwa te, jak również instytucje do dzisiaj nie chcą ujawnić jak daleka była współpraca z III Rzeszą.

Droga ku wojnie- przyłączenie Austrii do III Rzeszy

Austria oraz Niemcy miały wspólną historię. Ziemie Austriackie oddzieliły się od ziem Cesarstwa Niemieckiego i przez kilka wieków to Wiedeń dyktował warunki państwom niemieckim. Zmieniło się to w II połowie XIX wieku gdy na drodze wojen doszło do zjednoczenia Niemiec.

Hitler- królik doświadczalny doktora Morella

O zdrowiu Adolfa Hitlera, jego lekarzach, metodach leczenia i stosowanych dietach powstało dotychczas wiele publikacji. Wiadomo na pewno, że był on typem hipochondryka. Dręczył go nieustanny strach przed rychłym zgonem, przez co nie ruszał się nigdzie bez swojej medycznej świty.

Hans Frank prawdziwe wcielenie zła

"Kat Krakowskich Żydów", "Niekoronowany Król Polski" jak sam siebie nazywał. Wszystkie te określenia mówią już wiele o Hansie Franku "władcy Generalnego Gubernatorstwa" jakie powstało na ziemiach polskich nie wcielonych do III Rzeszy (tereny tak zwanej Polski Centralnej, gdzie przed wybuchem wojny znajdował się między innymi Centralny Okręg Przemysłowy).

Hitler o ludzkiej twarzy. Kontrowersyjne wspomnienia człowieka, który znał go prywatnie

Niedawno w Berlinie zmarł Rochus Misch- człowiek, który od roku 1940, aż do kapitulacji Niemiec na co dzień przebywał z Fuhrerem. Kiedy po raz pierwszy spotkał się z nim osobiście, miał 23 lata. W 2008 roku światło dzienne ujrzała jego kontrowersyjna autobiografia, skupiająca się w głównej mierze na wspomnieniach z czasów pracy w Kancelarii Rzeszy.

Erwin Rommel- dwie twarze Lisa Pustyni

W artykule tym staramy się przedstawić postać Erwina Rommla legendarnego dowódcę AfrikaKorps. Trzeba przyjrzeć się bliżej tej postaci by odpowiedzieć na pytanie kim w rzeczywistości był Erwin Rommel. Bohaterem wojennym, jedną z kluczowych postaci ruchu antyhitlerowskiego czy wiernym sługą reżimu nazistowskiego?

Sojusznicy Hitlera w Wielkiej Brytanii

Wydawać by się mogło, iż w Wielkiej Brytanii nie było sojuszników nazizmu i Adolfa Hitlera. Nic bardziej mylnego. W Wielkiej Brytanii było kilka postaci, które uważały, że tylko Adolf Hitler przez swoje działania jest w stanie ochronić Europę przed zalewem Bolszewizmu. Artykuł ten jest poświęcony próbie zobrazowania kto popierał nazizm na terenie Wielkiej Brytanii.

Prowincja Rzeszy Gdańsk Prusy Zachodnie

Prowincja Rzeszy Gdańsk Prusy Zachodnie powstała w Październiku 1939 roku po zakończeniu działa wojennych na terenie II Rzeczpospolitej. Od samego początku ziemie te zostały włączone do III Rzeszy tak jak prowincje Rzeszy Wartegau oraz Śląsk.

Lebensraum

Hasło Lebensraumu czyli zdobycia przestrzeni życiowej na wschodzie w polityce niemieckiej nie było nowe. Naziści wcale nie wymyślili tego terminu. Powstał na długo przed wybuchem p I wojny światowej w cesarstwie niemieckim. Wówczas to wojska niemieckie odniosły największy sukces opanowując ziemie wschodnie Cesarstwa Rosyjskiego.

Luftwaffe- najgroźniejsza broń Adolfa Hitlera

"Bez mojej wiedzy i zgody nawet wróbel nie przeleci nad Berlinem". Herman Goering wypowiadając na początku 1940 roku te słowa nie zdawał sobie jeszcze sprawy, że już niedługo przyjdzie załamanie sił powietrznych. Niemieckie siły powietrzne powstały podczas II wojny światowej. Ich celem miało być wspomaganie armii niemieckiej walczącej na lądzie.

Niemiecka broń rakietowa

Wszyscy słyszeli o najsłynniejszej niemieckiej broni rakietowej V1 i V2. Okazuję się jednak , że oprócz rakiet V1 i V2 III Rzesza mogła się pochwalić bronią rakietową która odgrywała dość istotną rolę w działaniach naziemnych, jak i w działaniach lotniczych.

Pancerniki Bismarck i Tirpitz- okręty, których alianci obawiali się najbardziej

III Rzesza dążąc do wojny rozbudowywała nie tylko siły lądowe i lotnictwo. Naziści pamiętając o tym, iż podczas I wojny światowej niemieckie siły morskie prawie zagłodziły Wielką Brytanie postawili na rozwój floty nawodnej jak i podwodnej. Z początku po cichu rozwijano flotę nawodną i podwodną starając się omijać ograniczenia traktatów w Wersalu i Waszyngtonie.

Rumunia- najwierniejszy sojusznik III Rzeszy

Rumunia była jednym z najbiedniejszych ale i najwierniejszych sojuszników III Rzeszy. Dyktatorzy obu państw Jon Antonescu oraz Adolf Hitler znaleźli bardzo szybko wspólny język, zwłaszcza jeśli chodzi o eksterminację ludności żydowskiej. Wojska rumuńskie wzięły aktywny udział w operacji Barbarossa w roku 1941, dzielnie bijąc się o Odessę i zdobywając to miasto. Droga zwycięstw armii rumuńskiej dobiegła końca nad Donem pod Stalingradem. Artykuł poświęcony jest królestwu Rumunii sojusznikowi III Rzeszy.

Rudolf Hess- wielka tajemnica więźnia nr 7

Rudolf Hess umierając w wieku 93 w więzieniu w Spandau w Berlinie był jednym z najważniejszych nazistów, którzy zostali skazani w Norymberdze. Jego śmierć oznaczała koniec pewnej epoki. Jednocześnie ten człowiek zabrał ze sobą do grobu tajemnice tego co stało się 10 maja 1941. Co tak ważnego znajduje się w aktach tego człowieka, że są one utajnione do roku 2016? Czy w ogóle można będzie kiedykolwiek poznać prawdę? Artykuł poświęcony jest postaci Rudolfa Hessa zastępcy Adolfa Hitlera, więźnia nr 7 więzienia w Spandau.

Chorwacja i Ustasze

Chorwacja przed wybuchem II wojny światowej stanowiła cześć Królestwa Jugosławii, utworzonego w roku 1918 po rozpadzie Austro- Węgier. Chorwaci jednak czuli, że ich prawa nie są respektowane. Mnożyły się akty nieposłuszeństwa, zamachy na władze w Belgradzie.

Włochy- kraj, w którym narodził się faszyzm

Jeśli by szukać państwa, które zawiodło Adolfa Hitlera i III Rzeszę, to Włochy są idealnym przykładem. Italia była pierwszym krajem faszystowskim a Benito Mussolini mistrzem Adolfa Hitlera to jednak nie przełożyło się to na dokonania tego państwa w II wojnie światowej. Tylko dzięki pomocy III Rzeszy państwo to mogło prowadzić działania wojenne w latach 1940-1945.

Berlin 1945

Zdobycie stolicy III Rzeszy było ukoronowaniem marszu Armii Czerwonej. Był to jeden z największych sukcesów wojsk radzieckich. Zdobycie stolicy Niemiec było tylko kwestią czasu i ofiar. Artykuł ten jest poświęcony 70 rocznicy zdobycia Berlina 1945- 2015.

Japonia najdalszy sojusznik III Rzeszy

Cesarstwo Japonii po I wojnie światowej znalazło się w obozie państw zwycięskich. Niestety skromne nabytki terytorialne w połączeniu z wielkim kryzysem końca lat 20- tych pchnęły Japonię w stronę radykalizmu. Do tego dochodziła niestabilna sytuacja polityczna- morderstwa kolejnych polityków oraz wielokrotne wybory parlamentarne. W takiej sytuacji decydującą rolę w państwie zaczęli odgrywać zawodowi wojskowi, którzy coraz częściej i liczniej dostawali się do parlamentu japońskiego.

Arystokracja- zwolennicy i przeciwnicy systemu nazistowskiego

Arystokracja była grupą na którą naziści liczyli najbardziej. Ludzie posiadający ,,błękitną krew” mieli nie tylko wypchane po brzegi portfele, ale także wpływy w kręgach politycznych Europy i świata. To połączenie było jak najbardziej potrzebne reżimowi. Zdarzali się oczywiście ludzie którzy nie chcieli podporządkować się III Rzeszy, kończyli jednak marnie, wtrącani do więzień lub zsyłani na emigracje lub do obozów koncentracyjnych. Artykuł ten poświęcony jest osobom wysoko urodzonym służącym bądź nie, III Rzeszy.

Albert Göring- przeciwieństwo Hermana Göringa

Wśród wielu postaci III Rzeszy brat Marszałka Rzeszy był postacią szczególną. Antynazista, człowiek przychylnie nastawiony do Żydów, Słowian (jedną z jego żon była Słowianką). Wielokrotnie sprawiał kłopoty swojemu bratu, jak i reżimowi nazistowskiemu. Od samego początku był przeciwieństwem Hermana Göringa. Urodzony mniej więcej 3 lata po swoim „sławnym bracie”, Albert był przeciwnikiem nazizmu, rasizmu, polityki skierowanej przeciwko Żydom.


Ofensywa Niemiecka na Węgrzech- ,,Przebudzenie Wiosenne” 1945

Węgry były sojusznikiem III Rzeszy podczas II wojny światowej. Początkowo było to korzystne dla władz w Budapeszcie. Z chwilą gdy wojska niemieckie zaczęły ponosić klęski na wschodzie, Węgrzy poczuli się wykorzystani i zagrożeni. Źle wyszkolone i jeszcze gorzej zaopatrzone i dowodzone węgierskie dywizje brały udział w wielu bitwach na froncie wschodnim, uczestnicząc chociażby w rzezi pod Stalingradem.


Kraje bałtyckie, Białoruś i Ukraina pod okupacją niemiecką

Litwa Łotwa i Estonia, jak również ziemie obecnej Białorusi dostały się pod niemieckie panowanie w roku 1941, w wyniku agresji III Rzeszy na ZSRR. Opanowaniem ziem państw Bałtyckich zajęła się grupa Armii Północ, której ostatecznym celem było zdobycie Leningradu. Władze niemieckie postanowiły wykorzystać maksymalnie konflikty narodowościowe oraz wyznaniowe jakie istniały od kilku pokoleń na tych terenach.


Jednostki specjalne III Rzeszy

W każdym państwie biorącym udział w II WŚ istniały wojskowe elitarne oddziały które, miały za zadanie działać szybko i skutecznie. Niejednokrotnie bardzo brutalnie. III Rzesza nie była pod tym względem wyjątkiem i takowe posiadała. Wszystkie siły militarne III Rzeszy posiadały swoje elitarne jednostki o których wiadomo mniej lub więcej.


Sojusznicy Hitlera w USA

Co łączyło Henriego Forda, Charlesa Linberga, Amerykańską Partię Faszystowską, oraz Ku- Klux Klan??? Odpowiedź jest prosta - wszyscy byli pod przemożnym wpływem ideologii nazistowskiej a zwłaszcza osoby Adolfa Hitlera.


Walki o mosty w Tczewie podczas Kampanii Wrześniowej

Tczewskie mosty nierozerwalnie związane są z losami Kampanii Wrześniowej w 1939r. O 4:45 1 września 1939r. strzały z pancernika „Schleswig-Holstein” obwieściły całemu światu rozpoczęcie krwawej II Wojny Światowej. Jednak pierwsze strzały przeciwko Polsce padły 11 minut wcześniej niż na Westerplatte. Chodzi tu o atak bombowy lotnictwa Luftwaffe na Tczew oraz wymianę ognia pomiędzy Wehrmachtem a wojskiem polskim na przyczółku tczewskim.


Kwatery Główne Adolfa Hitlera

Nazistowscy dygnitarze potrzebowali monumentalnych budowli pełniących rolę kwater głównych w razie wybuchu wojny. Stawały się one punktami dowodzenia na frontach II wojny światowej. Adolf Hitler nie był pod tym względem wyjątkiem. Za jego przykładem szli inni wysoko postawieni przedstawiciele reżimu, którzy pragnęli być zawsze w pobliżu swojego wodza. Jedną z pierwszych kwater Hitlera była willa Berghof niedaleko Monachium.


Zagadka Evy Braun

Eva Braun urodziła się 6 lutego 1912 r. w Monachium. Gdy ukończyła 17 lat podjęła pracę jako modelka w zakładzie fotograficznym Hoffmanna. Właśnie tam w 1929r. poznała Adolfa Hitlera. Zakochała się w nim mimo tego, że był od niej dużo starszy. Wielu ludzi, którzy pracują nad historia tamtych lat zadaje sobie pytanie czy dochodziło między nimi do kontaktów cielesnych? Owszem.


Opolszczyzna- SA i Żydzi

Przed II wojną światową na terenie Europy zamieszkiwało wielu Żydów. W niektórych regionach stanowili bardzo duży odsetek społeczeństwa. Mieli duży wpływ na kulturę i życie społeczne w danym miejscu, wypierając niekiedy rodzime wartości. Na Opolszczyźnie, w czasach II Rzeczypospolitej zamieszkiwało również wielu Niemców, natomiast wśród Polaków dominowała ludność śląska.


Obrona Dolnego Śląska w roku 1945

Dolny Śląsk stanowił jedną z najważniejszych części przedwojennych Niemiec. III Rzesza ulokowała w tym rejonie największe zakłady przemysłowe w tej części Europy. Do tego dochodziła obecność Obozów Koncentracyjnych dostarczających tanią siłę roboczą. Przez te tereny wiodły również najszybsze połączenia z centrum Niemiec.


Opozycja antyhitlerowska w niemieckim kościele katolickim

Kościół katolicki w Niemczech przed wybuchem II wojny światowej skupiał ponad jedną trzecią ludności Niemiec. Naziści chcieli przeciągnąć siły kościoła katolickiego na swoją stronę. Podpisanie konkordatu w Niemczech zaraz po dojściu Nazistów do władzy, było tego przykładem. Kościół Katolicki w Niemczech był (i jest nim do dziś) jedną z najbogatszych instytucji w III Rzeszy.


Niemieckie odznaczenia i system ich nadawania podczas II wojny światowej

III Rzesza wprowadziła do niemieckiego systemu odznaczeń nowe odznaczenia za czyny wojenne. Nie czyniono różnic jeśli idzie o nadawanie odznaczeń żołnierzom Waffen SS i Wehrmachtu, przyznawano oprócz odznaczeń formacji do których należeli, odznaczenia państwowe.


Europa i Państwo Polskie

Kontynent europejski zamieszkiwały rdzenne plemiona germańskie, romańskie, anglosaskie, nadbałtyckie i słowiańskie. Z upływem czasu wskutek migracji, wędrówki ludów i osiedleń obcych plemion Europejczycy ulegli wymieszaniu. Ten proces trwa do dziś. W czasach najdawniejszych powstawały zawiązki pierwszych społeczności plemiennych, z których następnie powstawały pierwsze państwa europejskie.


Bitwa o Warszawę 1939r. Nieznane fakty

Literatura opisująca heroiczną obronę Warszawy w 1939 roku jest przeogromna. Mnóstwo książek, wspomnień, artykułów. Jednak brak w nich pewnych szczegółów rzucających nowe światło na parę aspektów obrony naszej stolicy. W archiwach Wehrmachtu atakującego Warszawę pod sygnaturą RH 53-23, RH 20-8/45, RH 20-8/11, RH 20-8/37 natrafiono na ciekawe dokumenty, które uzupełniają naszą wiedzę na temat walk o Warszawę.


Święta w III Rzeszy oraz inne kwestie religijne

III Rzesza jak każda inna dyktatura obchodziła i wprowadzała do kalendarza święta. Pozwalało to zwykłym obywatelom na pokazanie towarzyszy partyjnych z NSDAP z nieco bardziej ludzkiej strony(przynajmniej tak im się wydawało). W Nazistowskim kalendarzu, nie brakowało okazji do świętowania. Odwoływano się przy tym do pogańskich, germańskich świąt, rocznic słynnych bitew. Pierwszą okazją do świętowania był 30 stycznia. 30 stycznia 1933 Adolf Hitler został kanclerzem Niemiec, a naziści przejęli władzę.


Niemieckie działa samobieżne oraz niszczyciele czołgów

Plany zbudowana dział samobieżnych mogących zastąpić artylerię powstawały w pracowniach konstruktorów niemieckich jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Pierwsze pojazdy zaczęły powstawać mniej więcej dwa lata przed jej wybuchem. Konstrukcja tych pojazdów w początkowym okresie bazowała na podwoziach czołgów PzKpfw III. Z chwilą gdy Wehrmacht zaczął ponosić coraz większe straty na froncie wschodnim rozpoczęto seryjną produkcję dział samobieżnych. Tak narodziły się działa samobieżne.


Wojska Protektoratu Czech i Moraw

Protektorat Czech i Moraw powstał w Marcu 1939 roku po zajęciu ziem Czech i Moraw przez III Rzeszę. Od Protektoratu odłączono ziemie Sudetenlandu, które przypadły III Rzeszy na mocy Traktatu Monachijskiego, oraz Słowację, która ogłosiła niezależność od Pragi. Protektorat stanowił część III Rzeszy, posiadał jednak własnego prezydenta, którym był Emil Hacha, oraz własny rząd i wojsko. W praktyce decydujący głos jeśli chodzi o politykę w protektoracie należał zawsze do protektora Czech i Moraw, który był w pełni zależny od decyzji władz w Berlinie, jak i również wywodził się z NSDAP.


Przemysł niemiecki, a nazizm

Przemysłowcy niemieccy byli grupą, która cierpiała najbardziej na zakazach traktatu wersalskiego. Starali się co prawda przenosić produkcję do krajów takich jak np. ZSRR, Holandia, Szwecja, jednak ponosili przy tym duże koszty. W Niemczech istniał zakaz produkcji nowych broni. Z wielką radością przemysłowcy niemieccy przywitali dojście nazistów do władzy w 1933 roku. Sądzili, że złe czasy odeszły w przeszłość.


Niemiecka okupacja Bydgoszczy 1939-1945

Bydgoszcz przed rokiem 1939 była uważana za jedno z najbardziej polskich miast na pomorzu. Niemcy mieszkający w tym mieście od pokoleń byli uważani za swoich. Przed 1920 rokiem liczna ludności niemieckiej była oceniana na około 80 %. W wyniku polityki władz polskich, która polegała na prawie opcji (prawo wyboru albo zostać w Polsce i przyjąć obywatelstwo albo wyjechać do Niemiec) doprowadziła do spadku liczby ludności niemieckiego pochodzenia do około 20 %.


Cenzura i Propaganda w III Rzeszy

W Każdym niedemokratycznym kraju istnieje cenzura, pozwalająca na przekazywanie tylko takich treści jakich oczekuje władza . Kwestie niewygodne są usuwane. Cenzurę dzieli się na prewencyjną( mającą zapobiegać) oraz represyjną(szykany, morderstwa, zamykanie niewygodnych wydawnictw). W III Rzeszy już od momentu przejęcia władzy Naziści wprowadzali obydwa rodzaje cenzury.


Volkslista

Volkslista była niemiecką listą narodowościową wprowadzoną na terenach polskich od roku 1940. Wprowadzenie jej miało pokazać, że tereny polskie były od zawsze niemieckie a Polacy, którzy mieszkali na terenach Pomorza, Śląska, Wielkopolski to w rzeczywistości mniejszość uciskająca ludność niemiecką. Na terenach okupowanej Polski wpisem na niemiecką listę narodowościową objęto według różnych szacunków od 2 do 3 milionów ludzi. Co ciekawe polski rząd emigracyjny oraz niektórzy duchowni nalegali na to aby ludność polska podpisywała Volkslistę.


Sport, a II Wojna Światowa

Może się wydawać, że sport podczas II wojny światowej nie był uprawiany. Nic bardziej mylnego. Żołnierze na frontach potrzebowali rozruchu fizycznego by móc efektywnie działać podczas bitew. Nie inaczej było w III Rzeszy. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, naziści postanowili stworzyć usportowione społeczeństwo, które miało odnosić sukcesy w sportach zespołowych, na olimpiadach. Czas największych sukcesów miał nadejść na Igrzyskach Olimpijskich w Belinie w 1936 roku..


Igo Sym- problem kolaboracji

Państwa Totalitarne gdy zajmują i anektują jakieś terytorium potrzebują ludzi których zadaniem i sposobem na życie będzie donoszenie, co dzieje się w okupowanym społeczeństwie. Tak samo było w przypadku III Rzeszy. Z chwilą zajęcia ziem polskich nastąpiły jeszcze większe możliwości jeśli chodzi o kolaborację. W międzywojennej Polsce mieszkało co najmniej 700 tysięcy ludzi pochodzenia niemieckiego.


Muzułmanie, a Nazizm

Naziści w Walce z Aliantami poszukiwali cennego sojusznika, który mógłby im (zachodowi oczywiście) bardzo zaszkodzić. Znaleźli go wśród muzułmanów a przede wszystkim wśród ich przywódców. Kontakty nazistów ze światem islamu rozpoczęły się już w momencie gdy przejęli władzę w Niemczech. Nazistów i świat islamu łączyła jeszcze jedna sprawa poza walką z aliantami. Nienawiść do Żydów


Dywizja SS Prinz Eugen

Wojska Waffen SS liczyły ponad 38 dywizji pod koniec II wojny światowej. Jedną z nich była dywizja Waffen SS Prinz Eugen sformowana w roku 1942. Odróżniało ją to, iż jednostka ta składała się prawie wyłącznie z Rumuńskich Niemców. Sasi Siedmiogrodzcy oraz Banaccy Szwabowie stanowili trzon siły jednostki.


Sprawy damsko-męskie w III Rzeszy

Powszechnie znane jest staroniemieckie powiedzenie: „ Kirche, Küche, Kinder”. Co oznacza w tłumaczeniu na język polski: „Kościół, Kuchnia, Dzieci”. W dawnych czasach mocno zarysowany był model rodziny gdzie kobieta zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa domowego, sprzątaniem, gotowaniem, wychowywaniem dzieci i przymusowym współżyciem seksualnym ze swoim mężem, któremu w życiu praktycznym była poddana. Zapraszamy do lektury.


Militarne pomyłki, które zmieniły bieg historii

Między 26 maja a 3 czerwca 1940 roku na północnym brzegu Francji w miasteczku Dunkierka miała miejsce ewakuacja wojsk Francusko-Brytyjskich i niewielkich oddziałów wojsk sprzymierzonych. Właśnie wtedy Hitler podjął katastrofalną w skutkach decyzję dotyczącą zniszczenia wojsk aliantów. W dziale tym pragniemy przedstawić szereg artykułów dotyczących militarnych pomyłek, które zmieniły bieg historii. Zapraszamy do lektury.


Kristallnacht- Noc Kryształowa

Nazistowska nienawiść do Żydów sięgała jeszcze czasów gdy powstawał Mein Kampf czyli Moja Walka Adolfa Hitlera. Żydzi byli według Hitlera współwinni klęski poniesionej w I wojnie światowej. Warto tutaj wspomnieć, że w Niemczech powojennych ludność wyznania mojżeszowego stanowiła niecały jeden procent społeczeństwa niemieckiego. Ludzie ci byli jednak najbogatsi w Niemczech, posiadali udziały w fabrykach (jak to miało miejsce w przypadku rodziny Weisów właścicieli licznych fabryk), sklepy.


Sonderaktion Krakau

Sonderaktion Krakau było częścią większej akcji noszącej nazwę Akcja AB. Akcja AB według nazistów polegała na "Likwidacji Polskiej Warstwy Przywódczej" czyli eliminacji inteligencji Polskiej.


Opozycja Antyhitlerowska

Opozycja antyhitlerowska zaczęła się tworzyć zaraz po zdobyciu władzy przez nazistów. Wielu wysoko postawionych wojskowych uważało , że Hitler polegnie już w tedy gdy zdecyduje się wprowadzić wojska niemieckie do zdemilitaryzowanej Nadrenii. Gdy w roku 1936 Hitler zajął bez jednego wystrzału Nadrenię, świat niecały miesiąc później dowiedział się o odsunięciu od władzy, 35 generałów przeciwników Hitlera.


Narodowości Związku Radzieckiego w Służbie III Rzeszy

W roku 1941 Wehrmacht uderzył na Związek Radziecki. W wyniku szeregu zwycięstw armii niemieckiej na terenach okupowanych znalazło się kilka milionów ludzi, którzy niejednokrotnie chcieli dalej walczyć tym razem jednak już w niemieckich mundurach przeciwko ZSRR. Według ideologii nazistowskiej byli to ludzie, którzy nadawali się tylko do niewolniczej pracy na rzecz Niemiec.


Okupacja Holandii Belgii i Luxemburga oraz Danii i Norwegii

Belgia, Holandia, Luxemburg, Francja, Dania, Norwegia znalazły się pod okupacją niemiecką w roku 1940 gdy Wehrmacht odniósł największy sukces pobijając je w bardzo szybkim czasie.


Erich Priebke czyli sprawiedliwość nieudolna

11 października 2013 r. w Rzymie zmarł SS-Hauptsturmführer Erich Priebke. W tym mieście od 1998 r. odsiadywał w areszcie domowym wyrok dożywotniego więzienia jako winny masakry w opuszczonym podrzymskim kamieniołomie Pozzolani niedaleko Via Ardeatino. Śmierć zbrodniarza wywołała szeroką falę protestów przed dokonaniem pochówku na terenie miasta. Jednak Priebke jest kolejnym przykładem na nieudolność sądzenia zbrodniarzy nazistowskich oraz dowodem na niezbyt chlubną przeszłość kilku instytucji i państw.


Zdemonizowana rzeczywistość III Rzeszy

W obecnych czasach niektórzy zastanawiają się nad pojęciem zła, jego istotą, osobowością bądź definiują je jako brak dobra. Ludzie o głębszej naturze refleksyjnej lub filozoficznej zadają sobie pytania o sens życia, o to czy ktoś gdzieś stoi za tym co się dzieje. Zadajemy sobie pytanie czy mamy wpływ na to co się dzieje, a jeśli tak to w jakim stopniu? W jakim celu istnieje zło?


Znaki runiczne w III Rzeszy

Przyglądając się barwnej, totalitarnej i zdyscyplinowanej III Rzeszy; warto zwrócić uwagę na artystyczną oprawę, w tym Runy.


List do Włodka - wspomnienia z okresu okupacji niemieckiej w Generalnym Gubernatorstwie

Fragment oryginalnej korespondencji Pana Bohdana Nielubowicza do swojego przyjaciela, w której ujęte są wspomnienia z okresu okupacji niemieckiej w Generalnym Gubernatorstwie.


Historia rodu Krassowskich na tle wypadków II wojny światowej

Reforma z 1933 roku wprowadziła duże zmiany w nauczaniu, tak że po skończeniu sześciu klas szkoły podstawowej zdawałem do gimnazjum. Zostałem przyjęty do I gimnazjum w Krakowie im. Bartłomieja Nowodworskiego, co było na ówczesne czasy dużym wyróżnieniem, gdyż szkoła uchodziła za elitarną, szczyciła się bowiem 350 letnią tradycją, jako jedna z najstarszych szkół tego typu w Polsce.


Nowodworek lat dawnych

Reforma z 1933 roku wprowadziła duże zmiany w nauczaniu, tak że po skończeniu sześciu klas szkoły podstawowej zdawałem do gimnazjum. Zostałem przyjęty do I gimnazjum w Krakowie im. Bartłomieja Nowodworskiego, co było na ówczesne czasy dużym wyróżnieniem, gdyż szkoła uchodziła za elitarną, szczyciła się bowiem 350 letnią tradycją, jako jedna z najstarszych szkół tego typu w Polsce.


Słowo poety z zaświatów

Ciężkie, a niekiedy tragiczne warunki bytowania podczas okupacji niemieckiej wyzwalały w ludziach potrzebę szukania pociechy lub odprężenia w metafizyce. Stąd się wzięła popularność różnych przepowiedni (jak Nostradamusa i królowej Saby) oraz nawrót zainteresowania spirytyzmem.


Porucznik Piotr Jerzy Dunin

Urodził się w 1901 r. Ojcem jego był Stanisław Dunin, właściciel Głębowic, Gierałtowiczek, Choczni, Kopytówki i Brzezinki w Wadowickim. Matka, Maria z Proszyńskich była córką obywatela ziemskiego ze Skrzydlnej. Piotr Jerzy pochodził ze starodawnego rodu Duninów ze Skrzynna, wywodzącego się ponoć aż od Piotra Włostowica, wielmoży Bolesława krzywoustego. Duninowie uzyskali tytuł hrabiowski Świętego Imperium Rzymskiego w 1547 r. od cesarza Ferdynanda I.


Zdobycie kalorii

W sierpniu 1941 roku pożywienie większości Polaków w tak zwanym Generalnym Gubernatorstwie zawierało 600 kalorii (norma dla dorosłego człowieka wynosi ok. 2200 kal.). Warunkiem przetrwania było uzupełnienie niedoborów przez zdobywanie żywności, skierowanej na czarny rynek i zakupy w wolnej sprzedaży- ograniczonej głównie do jarzyn i owoców.


Przed sześćdziesięciusiedmiu laty

Bliżej jesieni 1944 r. Niemcy przystąpili do szeroko zakrojonych prac, zmierzających do uczynienia z Krakowa ważnego punktu oporu. Już w pierwszej dekadzie sierpnia zmuszano tysiące Polaków do wznoszenia umocnień polowych wokół miasta, a pod koniec miesiąca zarządzono, by mężczyźni i kobiety w wieku od 14 do 50 lat stawili się do kopania okopów i rowów przeciwczołgowych.


Urdeutsche stadt Krakau

Niemiecka okupacja Krakowa trwała od 6 września 1939r do 18 stycznia 1945r – 1961 dni. Kraków został celowo wybrany na stolicę Generalnej Guberni. Jako pierwszy stać się miał niemieckim miastem. Cel wydawał się Niemcom łatwy do zrealizowania , a to ze względu na stosunkowo niedużą liczbę mieszkańców w porównaniu z Warszawą , jak i na bliskość nowo wytyczonej granicy z Reichem. Nie bez znaczenia były też dawne niemieckie tradycje osiedleńcze.


Prawa autorskie, kwestia zdjęć oraz muzyki na stronie

Polskie prawo autorskie w art. 4 pkt 2 (Dz. U. z dnia 23 lutego 1994 r., z późn. zm.) wskazuje, że nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego materiały urzędowe. Niemniej jednak prawo nie precyzuje jasno co należy rozumieć przez materiał urzędowy. Doktryna stara się sprecyzować to nieostre pojęcie...


NSDAP

Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników założona została 5 stycznia 1919 roku jako lokalna partia bawarska o nacjonalistycznej ideologii. Nazwa NSDAP została użyta po raz pierwszy w kwietniu 1920, wcześniej istniała pod nazwą DAP (Deutsche Arbeiterspartei). Partia została...


Swastyka

Swastyka jest symbolem, który wywołuje wiele kontrowersji, a jego historia sięga prawie pięciu tysięcy lat. Najstarsze znaleziska archeologiczne przedstawiające ten symbol sięgają starożytnej historii. Swastyka rozwinęła się najprawdopodobniej ze znaku krzyża w kole lub...


Faszyzm w Europie

Przed wybuchem wojny we wszystkich krajach Europy powstają partie faszystowskie. Masowe poparcie otrzymały one zwłaszcza we Włoszech /Benito Mussolini/, w Niemczech /Adolf Hitler/ oraz w Hiszpanii /Jose Antonio Primo de Rivera/. Kierownictwo niemieckiej partii...


Propaganda w stylu nazi

Tego majowego dnia, 1933 roku, pogoda była pochmurna. Nawet trochę mżyło. Mimo tego na wiec zorganizowany przez nazistów przybyły tłumy. Na wiecu miał wystąpić sam Hitler. Wówczas już kanclerz Niemiec. Na razie jednak przemawiał Goebbels. Mówił już długo


Broń atomowa III Rzeszy

W maju 1944 roku SS- Gruppenführer Hans Kammler z dumą oprowadzał delegację z Berlina po gigantycznych, jasno oświetlonych neonowymi lampami i pomalowanych na biało halach Jaskrawe oświetlenie. nieskazitelna biel ścian nadawała pomieszczeniom charakteru...


Tajemniczy lot Rudolfa Hessa

10 maja 1941 roku o godzinie 14.20 Rudolf Hess przybył do swojego domu spokojnej dzielnicy Harlaching. Przebrał się w niebieski mundur Luftwaffe i zszedł na dół, aby w salonie wypić herbatę z żoną. Ilse (tak miała na imię jego żona)...


Gostyń, moje miasto - czasy okupacji hitlerowskiej

W artykule tym opisuję historię egzekucji na Gostyńskim Rynku jaka miała miejsce 21.10.1939r, chciałbym też przypomnieć niemieckie nazwy ulic, a także pokazać niewielką galerię zdjęć z tamtego okresu, która dostępna jest w dziale Galeria.


Umocnienia i fortyfikacje

W roku 1935 rozbudowę fortyfikacji nadzorował sam Adolf Hitler. Był bardzo zadowolony z postępujących prac. Powstał plan gigantycznych umocnień, przy których legendarna Linia Maginota miała być nic nie znaczącymi bunkrami.


Podróż do pałacu Hitlera

Swoją podroż do jednej z najbardziej kosztownych siedzib Hitlera rozpoczynamy na małym lotnisku w mieście Ainring w dolinie Salzburga. Niedaleko od nas znajduje się granica Austriacka. Do miasta Berchtesgaden mamy około 15 kilometrów drogi...


Cudzoziemskie jednostki Waffen SS

Nie raz może dziwić nas fakt powstawania cudzoziemskich jednostek SS. Zadajemy sobie więc pytanie dlaczego ludzie zgłaszali się na ochotnika do armii wroga? W tym artykule postaram się przybliżyć historię cudzoziemskich jednostek Waffen SS. Jak wiemy do SS byli wcielani ludzie spełniający ściśle określone kryteria...


Historia zamachów na Adolfa Hitlera

W tym dziale postaramy się zająć wszystkimi znanymi próbami zgładzenia Adolfa Hitlera. Spiski , intrygi wszystko to co miało na celu wyeliminowanie wroga publicznego numer jeden: Wodza III Rzeszy. W świetle odtajnionych dokumentów wynika że, takich prób było wiele.


Agresja na Polskę, wrzesień 1939r.

1 września od kilkudziesięciu lat kojarzy się nam z agresją niemiecką na Polskę. Tego dnia jednocześnie rozpoczęła się II Wojna Światowa. Zawsze intrygowało mnie jak w tych dniach zachowywał się Adolf Hitler. Co robił, jaka atmosfera towarzyszyła mu i jego otoczeniu, jak mentalnie przygotował się do wojny. Odpowiedzi w świetle odtajnionych dokumentów są często zaskakujące i prozaiczne.


Bunkier Hitlera

Ostatnie tygodnie wojny Hitler spędzał w swoim bunkrze w Berlinie. Była to ostatnia kwatera (z piętnastu), która pozostawała jeszcze w rękach Niemców. Praktycznie go nie opuszczał. Ostatni raz widziano go na powietrzu 23 kwietnia 1945r. Zniszczony, wypalony, bez sił, zrezygnowany, nękany zaburzeniami równowagi- 56 letni "starzec" tu dokonał swojego żywota...


Ostatnie 24 godziny w bunkrze Hitlera

Na rynku książkowym biografii Adolfa Hitlera jest bardzo wiele. Nie wszyscy czytelnicy zdają sobie jednak sprawę z tego, że występują w nich czasami spore rozbieżności. Największe z nich dotyczą ostatnich 24 godzin życia wodza w jego bunkrze w Berlinie. Na podstawie powojennych zeznań ludzi którzy byli z nim w najbliższym otoczeniu powstało kilka książek...


Najważniejsze bitwy i kampanie II WŚ

Jest to nowy dział naszej strony opisujący najważniejsze bitwy, kampania oraz operacje militarne II wojny światowej. Szczególnie polecamy!


Wieczór wspomnień

We wtorkowy wieczór 4 października spotkaliśmy bardzo ciekawego człowieka. Dzieciństwo spędził właśnie w Gostyniu. W czasie okupacji wraz z rodzicami zamieszkał na placu Karola Marcinkowskiego. W nieistniejącym już budynku. Obecnie znajduje się tam jeden z gostyńskich marketów.


Noc długich noży

Po dojściu Hitlera do władzy w 1933r. rozpoczęła się nowa era "Trzeciej Rzeszy". Nowy kanclerz ogłosił. że jakikolwiek opór zostanie zdławiony wszelkimi dostępnymi mu środkami. "Nie jestem takim kanclerzem jak Bismarck, .... Ja mam swoją Partię! Jestem przywódcą! .... Jestem taki szczęśliwy, że opatrzność zesłała mnie zrozpaczonemu narodowi niemieckiemu jako wybawiciela w godzinę próby".


„Tylko świnie siedzą w kinie..” - Czyli film jako narzędzie propagandy niemieckiej na terennie Generalnego Gubernatorstwa

W 1933 roku władzę w Niemczech obejmuje Adolf Hitler. Od tego momentu całokształt funkcjonowania państwa i tym samym życie obywateli w każdym jego aspekcie, zostaje ściśle podporządkowane zbrodniczej ideologii narodowego socjalizmu. Również w sferze kultury, wykorzystywano wszelkie zjawiska mogące przyczynić się do realizacji nazistowskich celów.


Polscy emigranci w Isfahanie (1942 – 1945)

Tytuł niniejszego artykułu, może na początku wywołać zdziwienie, bowiem co wspólnego mają ze sobą tak odległe państwa jak Polska i Iran? Podczas tragedii, która dotknęła Polskę w czasie Drugiej Wojny Światowej, poza szeroko omówioną w wielu pozycjach pomocą państw zachodnich, często zapomina się o ubogim wówczas Iranie. Jednak stosunki polsko - irańskie mają swoje źródło daleko w przeszłości.


Ardeny 1944, ostatnia próba zmiany losów wojny

Prawie ćwierć miliona żołnierzy skoncentrowanych w rejonie Ardenów oczekiwało rozkazu uderzenia, które miało nie tylko zmienić bieg wojny, ale jeszcze raz pokazać wartość bojową żołnierzy niemieckich. Wśród jednostek walczących w Ardenach był oddział Otto Skorzenego- 150. brygada pancerna.


Operacja Merkury- desant na Kretę

Opanowanie Jugosławii i Grecji umożliwiło Niemcom i Włochom uzyskanie przewagi w rejonie Morza Śródziemnego. Miało to szczególne znaczenie ze względu na trwającą wojnę w Afryce, bowiem wojska niemiecko-włoskie zaopatrywano drogą morską. Brytyjczycy dążąc do utrzymania swoich posiadłości w Afryce- pomimo dużych strat w Grecji- nie zrezygnowali z kontroli tego akwenu.


autor wpisu
(15 znaków)
treść wpisu
(1000 znaków)
email
nie będzie widoczny na stronie
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl