Podróże z vaterland » Bobolin- Darłówko, poligon doświadczalny Wehrmachtu
zdjęcie Bobolin


Bobolin to przepiękne i malownicze agroletnisko położone na trasie pomiędzy miejscowościami Dąbki i Darłowo. Oprócz wspaniałego klimatu, a także spokoju jaki tam można znaleźć kryje także wiele tajemnic, a także pozostałości po II wojnie światowej. Znajdował się tutaj poligon doświadczalny, na którym montowano i testowano największe armaty w świecie o kalibrze od 155 do 800mm. Powstał w 1941 roku, choć jego budowę rozpoczęto już w w roku 1935 po decyzji Adolfa Hitlera o budowie dział wielkiego kalibru. Próby tych dział obserwował sam Hitler wraz ze swoją świtą.

Niestety dostęp do poligonu jest bardzo ciężki ze względu na to iż większość bunkrów położona jest na terenie dzisiejszej jednostki wojskowej. Przypominam, że teren jest patrolowany więc nie radzę ryzykować. Do plaży prowadzi jedna droga, gdyż tak jak wspomniałem wcześniej po obu stronach znajdują się tereny wojskowe. Przy drodze prowadzącej na plażę widać betonowe fundamenty po stanowisku artyleryjskim /działobitnie/. W środku widoczne śruby po mocowaniu tegoż działa. Przy wejściu na plażę zarówno po prawej jak i po lewej stronie ukazuje się widok bunkrów. Niestety prawie wszystkie są zapadnięte prawdopodobnie jest to wynikiem działań fal morskich.

Na jednym z nich po bliższej weryfikacji stwierdziłem, iż od strony lądu na stalowej płycie widoczne są ślady trafień pocisków. Są one wynikiem powojennych strzelań do tych pancernych płyt. Część budynków znajduje się w stanie "agonalnym", prawdopodobnie porozrywane od wybuchów. Udając się dalej plażą w kierunku Darłówka, za wydmami, niestety już na terenie wojskowym znajduje się ogromnej wielkości bunkier. Budowla jest imponującej wielkości, od strony torowisk przypomina ogromne wjazdowe bramy. Na dachu tych bram znajdują się wielkie płyty betonowe z szerokimi otworami, na jednej z tych płyt zamontowano ogromny dźwig-muszę przyznać, że jest w doskonałym stanie.

Ogromnie zachęcam do odwiedzenia tego miejsca. Chcę także wspomnieć, że plaża w Bobolinie to jedna z najczystszych i najpiękniejszych plaż nad polskim morzem. POLECAM!
dodaj komentarz »
Galerie powiązane z tym artykułem:
Bobolin,poligon Wehrmachtu
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl